PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Reformacja i kontrreformacja na Śląsku Cieszyńskim

Wpływ ruchu reformacyjnego na kształt współczesnego Śląska jest znacznie donioślejszy, niż mogłoby się wydawać. Jutro, 7 listopada o godzinie 17:00, w Muzeum Śląskim o dziejach reformacji i kontrreformacji na Śląsku Cieszyńskim opowie Marcin Gabryś, kustosz Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie.

Wykład będzie poświęcony reformacji (XVI w.) i kontrreformacji (XVII w.) w jednym z księstw Górnego Śląska – w księstwie cieszyńskim z uwzględnieniem bielskiego państwa stanowego. Przedstawione zostaną przyczyny wprowadzenia reformacji, jej przenikanie na ziemię cieszyńską i oficjalne wprowadzenie przez księcia Wacława III Adama, a w dalszej części jej rozwój, przemiany oraz wpływ na losy księstwa. Zostanie również zobrazowana sytuacja związana z objęciem władzy przez kolejnego księcia, Adama Wacława, i jego konwersją na katolicyzm w 1609 r., a z tym początek kontrreformacji, jej przyczyny i przebieg w księstwie oraz bielskim państwie stanowym.

Wykład towarzyszy wystawie "Wszystko osiąga się przez nadzieję... Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku", którą oglądać można w Muzeum Śląskim do 30.04.2018 r. Wystawa akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w regionie, a skupienie uwagi na Kościele ewangelicko-augsburskim służy pobudzeniu refleksji nad obecnością ewangelików na Śląsku i przybliża ich tożsamość wyznaniową. Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.