PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

O konfliktach religijnych i ich obliczu we współczesnej kulturze

"Pokłosie reformacji" to seria spotkań z ekspertami z zakresu teatru, sztuki, literatury, z artystami oraz krytykami teatralnymi i badaczami kultury. Organizatorem jest Muzeum Śląskie. W odniesieniu zarówno do wydarzeń historycznych, jak i różnych przekazów literackich czy filmowych, w trakcie spotkań postawione zostaną pytania o to, jaki obraz minionych konfliktów religijno-politycznych przetrwał do naszych czasów. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 27 października o godzinie 17.00.

W trakcie spotkań rozmowa dotyczyć będzie mechanizmów władzy oraz różnych strategii prezentowania historii w dramacie i teatrze. Podjęta zostanie dyskusja o formie współczesnego dramatu historycznego, a także o wizerunkach władców stworzonych w kolejnych przekazach literackich.

W pierwszym spotkaniu "Z historią w tle..." udział wezmą:
• Krystyna Latawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, temat wystąpienia: "Czy siła przystoi niewieście? O mocnych kobietach w teatrze współczesnym",
• Aleksandra Skrzypietz – Zakład Historii Nowożytnej XVI–XVIII w., Instytut Historii, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Śląski, temat wystąpienia: "Królowa Margot – Małgorzata de Valois – ofiara walk religijnych, intryg politycznych czy swobody obyczajowej?",
• Piotr Dobrowolski – Zakład Estetyki Literackiej, Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, temat wystąpienia: "Performans relacji. Dramatyczny potencjał zderzenia religii i kultur w polskim teatrze i dramacie współczesnym",
• Patryk Kencki – Zakład Historii i Teorii Teatru, Polska Akademia Nauk, Instytut Sztuki w Warszawie, temat wystąpienia: "Reformacja i kontrreformacja w dramacie polskiego renesansu",
• Wojciech Baluch, prof. UJ, Katedra Performatyki, Wydział Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Beata Popczyk-Szczęsna z Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Magdalena Czerny-Kehl z Muzeum Śląskiego.

Istotnym dla projektu kontekstem jest aranżacja przestrzeni spotkań, za którą odpowiedzialny jest Wojciech Skrzypiec. Wykorzystano w niej zdjęcia z trzech spektakli teatralnych: "Królowej Margot" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie (2012), "Królowej Margot" w reżyserii Wojciecha Farugi z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (2016) oraz "Marii Stuart" w reżyserii Adama Nalepy z Teatru Wybrzeże (2014).Wszystkie te inscenizacje łączy ukazanie ponadczasowych mechanizmów rządzących światem polityki, w którym religia okazuje się narzędziem służącym do osiągania z góry ustanowionych celów.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 17.00. "Dyskurs sceniczny jako debata o współczesności" będzie rozmową z twórcami spektakli podejmujących temat konfliktów na tle religijnym. Ostatnie spotkanie z cyklu, "Popkulturowe rewizje historii", odbędzie się 16 stycznia 2018 roku. Miejscem wszystkich wydarzeń będzie budynek stolarni (siedziba Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury, ul. T. Dobrowolskiego 1).

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.