PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Widzenie siebie

Widzenie-siebiePrzez dwa dni, 16 i 17 listopada 2017, w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbywać się będzie II Ogólnopolska Fotograficzna Konferencja Naukowa "Widzenie siebie".

Tytuł konferencji nawiązuje do rozważań Nicholasa Mirzoeffa zawartych w książce "Jak zobaczyć świat", zwłaszcza tych dotyczących zjawiska selfie – jako najbardziej demokratycznego wcielenia autoportretu (Selfie jest połączeniem wyobrażenia o sobie, autoportretem artysty jako bohatera i obrazu technicznego właściwego sztuce nowoczesnej – połączeniem pełniącym funkcję cyfrowego performansu. Zmusza nas do przemyślenia na nowo historii kultury wizualnej jako historii autoportretu – pisze Nicholas Mirzoeff w "Jak zobaczyć świat").

Celem konferencji jest wymiana wiedzy i poglądów na tematy dotyczące tytułowego zagadnienia "widzenia siebie", szczególnie w kontekście fotografii współczesnej. Ważny element kolegium stanowi również integracja środowiska fotograficznego, która może zaowocować wspólnymi inicjatywami naukowymi. Jednymi z najbardziej istotnych założeń sesji są zarówno popularyzacja fotografii w kręgach akademickich wpływająca na rozwój dziedziny, jak również możliwość polemiki pomiędzy ekspertami, młodymi badaczami oraz uczestnikami nie związanymi ze środowiskiem akademickim, a zainteresowanymi tematem konferencji. Interesująca w kontekście tego wydarzenia będzie również prezentacja prowadzonych w Polsce badań na temat fotografii – poziomu ich zaawansowania, wykorzystywanych źródeł, uznanych standardów badawczych, zgłębienia szczegółowych zagadnień. Spotkanie będzie miało charakter naukowy i interdyscyplinarny.

W ramach konferencji, od 16 do 22 listopada w Galerii+ Ronda Sztuki trwać będzie wystawa prac Martyny Basty "Wstrząsy naturalne". Wystawa stanowi autobiograficzną narrację autorki i jest efektem pracy jej pamięci – sięgania do archiwów i odnajdywania zapamiętanych miejsc.

Wstrzasy-naturalne1Na fotografiach dokumentuje elementy swoistego krajobrazu, bądź konstrukcje czy gesty, które wchodzą z nim w korespondencję. Wraca do miejsca z czasów dzieciństwa i umiejscawiając w kadrze siebie upatruje związków z tym, co obecne i minione. Sięga również do swojego archiwum poszukując fotografii, które wykonane zostały w trakcie przemieszczeń, podróży o niepewnym celu, lecz zawsze będących odległymi od miast i jego zabudowań.

Gest wykonania autoportretu, pewnego rodzaju inscenizacja, a sięgnięcie do tego, co retrospektywne i spontaniczne, tworzy dialog pomiędzy tym, co było impulsem, a obecnie stało się nostalgią. Powrót do miejsc wolnych od urbanizacji, spójnych z pragnieniami i rytmem natury, zawsze okazuje się niemożliwy na dłużej, niż zbyt krótką chwilę...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.