PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Spotkania z archeologią

spotkania-z-archeologiaMuzeum Śląskie informuje o cyklu wykładów poświęconych archeologii, które poprowadzą badacze oraz naukowcy. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 26 października w siedzibie Muzeum przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Piotra Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN opowie o zabytkach znajdowanych na stanowiskach archeologicznych z okresu ostatniego zlodowacenia. Są to przede wszystkim wyroby krzemienne, które pozwalają badać aktywność grup paleolitycznych łowców oraz kontakty między nimi. Towarzyszące wyrobom krzemiennym szczątki fauny plejstoceńskiej dają możliwość stwierdzenia, na jakie zwierzęta polowano, są także ważnym źródłem do badań nad rekonstrukcją ówczesnego środowiska przyrodniczego. Październikowy wykład przybliży efekty prac naukowców zajmujących się tym okresem dziejów.

Listopadowe spotkanie z Joanną Abramów z Pracowni ARCHBOT będzie poświęcone zagadnieniom związanym z archeobotaniką, nauką zajmującą się badaniem pozostałości roślinnych odnajdywanych na stanowiskach archeologicznych. Wykład nawiązuje do prezentowanej obecnie w siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 wystawy "Zaczęło się od ziarna. Historia roślin uprawnych". Ekspozycja przybliża pracę Działu Archeologii i zagadnienia związane z badaniami archeobotanicznymi prowadzonymi w Pracowni Bioarcheologii. Osoby zwiedzające mogą poznać sposoby oraz metody poszukiwania i pozyskiwania informacji o roślinach uprawianych w przeszłości.

26.10 / czwartek
Życie codzienne łowców mamutów w czasie ostatniego zlodowacenia.
prowadzenie: dr hab. Piotr Wojtal, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN / godz. 17.00 / wstęp 1 zł / Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -3, sala A;

7.12 / czwartek
Archeobotanika– blaski i cienie
prowadzenie: dr Joanna Abramów, Pracownia ARCHBOT / godz. 17.00 / wstęp 1 zł / Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -3, sala A;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.