PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Piotr Szymon. Fotografie

Postać Piotra Szymona jest często przywoływana i cytowana przez osoby związane ze środowiskiem fotograficznym. Odcisnął on swój wyraźny ślad jako artysta i pedagog w okresie, gdy fotografia polska przechodziła okres swojego ponownego przewartościowania i zmiany pokoleniowej. Na promocję albumu "Piotr Szymon. Fotografie" w ramach cyklu "Sztuka czytania" zaprasza 24 października o godzinie 18.00 Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Podczas spotkania organizatorzy nawiązywać będą do czterech podstawowych wątków w dorobku artysty, którymi są: pielgrzymi, Romowie, portret oraz eksperyment artystyczny. Taki krąg zainteresowań zadecydował o sposobie prezentacji człowieka, który stanowi centrum konstruowanych przez artystę fotograficznych opowieści. Otwarta postawa oraz żywe zainteresowanie pozbawione stereotypów i uprzedzeń wzbudzały zaufanie bohaterów jego fotografii, którzy pozwalali na uchwycenie ich w różnych, często intymnych, sytuacjach religijnych (pielgrzymi) lub rodzinnych, jak w przypadku Romów.

U Piotra Szymona fotografowanie splotło się z działalnością pedagogiczną. Urodził się w 1957 r. w Zabrzu. Był członkiem ZPAF-u Okręgu Śląskiego. Zginął tragicznie w 2005 r., w szczytowym momencie swojej twórczości.

Gośćmi spotkania będą: Bożena Cząstka-Szymon, Piotr Muschalik, Arkadiusz Gola, Józef Wolny. Dyskusję poprowadzi Ada Grzelewska.

Promocja albumu "Piotr Szymon. Fotografie"
24.10.2017r. / godz. 18.00 / Czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego w Katowicach / ul. T. Dobrowolskiego 1 / poziom -2

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.