PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Rok Reformacji w Muzeum Śląskim

wszystko-osiaga-sie-przez-nadzieje-kulturowe-dziedzictwo-reformacji-na-slaskuW piątek, 20 października, w Muzeum Śląskim otwarta zostanie wystawa "Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku". Ale to nie jedyne wydarzenie, które Muzeum Śląskie przygotowało w ramach obchodów Roku Reformacji.

Wystawa "Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku" akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w regionie. Skupienie uwagi na Kościele ewangelicko-augsburskim służy pobudzeniu refleksji nad obecnością ewangelików na Śląsku i przybliża ich tożsamość wyznaniową. Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk.

Punktem wyjścia do narracji wystawy jest religia jako duchowe odrodzenie, na którym opierają się inne wątki życia, jak kształtowanie postawy obywatelskiej, kultywowanie tradycji, rozwój języków narodowych, dbałość o edukację, kulturę duchową i materialną. To na niej opierają się inne aspekty aktywności ewangelików, takie jak organizacja życia społecznego czy dbałość o edukację. Tematyczne moduły wystawy ("Duchowość", "Edukacja", "Tradycja", "Społeczeństwo i polityka", "Kultura") są zaaranżowane przestrzennie w nawiązaniu do ważnego symbolu protestantyzmu – róży Lutra. Tytuł wystawy pochodzi z wypowiedzi Marcina Lutra: "Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję".

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury. Wydarzenie uświetni występ zespołu Concerto Polacco. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 roku.

Uzupełnieniem wystawy będzie cykl dyskusji "Pokłosie reformacji – konflikty religijne i ich oblicze we współczesnej kulturze". Będzie to seria spotkań z ekspertami z zakresu teatru, sztuki, literatury, z artystami oraz krytykami teatralnymi i badaczami kultury. W odniesieniu zarówno do wydarzeń historycznych, jak i różnych przekazów literackich czy filmowych postawione zostaną pytania o to, jaki obraz minionych konfliktów religijno-politycznych przetrwał do naszych czasów.

Pierwsze spotkanie "Z historią w tle..." odbędzie się 27 października o godzinie 17.00. Z kolei 21 listopada, również o 17.00, będzie miała miejsce rozmowa z twórcami spektakli podejmujących temat konfliktów na tle religijnym pod hasłem "Dyskurs sceniczny jako debata o współczesności". Ostatnie spotkanie z cyklu, "Popkulturowe rewizje historii", odbędzie się 16 stycznia 2018 roku. Miejscem wszystkich wydarzeń będzie budynek stolarni.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.