PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Świat ciszy. Sztuka artystów Głuchych

Michał JustyckiKultura Głuchych rozumiana przez pryzmat językowego i obrazowego postrzegania świata pozostaje fenomenem również dla osób słyszących. Muzeum Śląskie zaprasza na cykl wykładów "Świat ciszy. Sztuka artystów Głuchych" przybliżający twórczość niesłyszących twórców.

Osoby niesłyszące są aktywne w świecie sztuki i kultury, przede wszystkim w tych obszarach, w których najważniejsze są emocje i mowa ciała – jak taniec, muzyka czy teatr. Obraz wydaje się najlepszą formą dla osób, u których odbiór wizualny jest preferowanym kanałem ekspresji i komunikacji.

Dialog w obszarze wypowiedzi artystycznej wykracza poza głuchotę i znajomość języka migowego. Język wizualny jest u ludzi głuchych najważniejszym sposobem ekspresji, dlatego warto bliżej przyjrzeć się ich twórczości. Postaci takie jak Franciszek Ksawery Prek (1801–1863) czy Feliks Pęczarski (1804–1862) pokazują, że dyskryminacja osób niesłyszących i słabosłyszących nie istnieje w świecie sztuki. Prek pozostawił po sobie pamiętnik "Czasy i ludzie", a przede wszystkim obrazy olejne i akwarele portretujące mieszkańców Pienin oraz ich folklor. Pęczarski, który studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, zasłynął przede wszystkim jako twórca satyrycznych obrazów obyczajowych, nawiązujących swoją estetyką do malarstwa holenderskiego XVII wieku.

Wykłady z cyklu "Świat ciszy. Sztuka artystów Głuchych" poprowadzi Michał Justycki – malarz, współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 10 października o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury. Kolejne wykłady będą miały miejsce 7 listopada i 12 grudnia 2017 roku, również o godzinie 17.00.

Cykl przeznaczony jest dla osób słyszących oraz niesłyszących. Spotkania tłumaczone będą z polskiego języka migowego na język foniczny.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.