PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sentymentalny obraz Śląska w malarstwie Pawła Wróbla

sentymentalny-obraz-slaska-w-malarstwie-pawla-wrobla-wyklad-dr-jacka-kurkaPochodzący z Katowic Paweł Wróbel to jeden z najciekawszych górnośląskich plastyków nieprofesjonalnych. We wtorek 19 września w czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego wykład poświęcony jego twórczości wygłosi Jacek Kurek.

Paweł Wróbel urodził się w Szopienicach, a wychowały go hałdy, na których spędzał w dzieciństwie większość czasu. Skończył zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej i mimo zdolności plastycznych, które wykazywał od najmłodszych lat, nikt nie pomógł mu rozwijać się w tym kierunku. Ponieważ musiał zarabiać na swoje utrzymanie już jako dziewięciolatek, umiejętności plastyczne szybko stały się szansą na dodatkowy dochód.

W swoich dziełach dużą wagę przywiązywał do zakomponowania przestrzeni na płótnie. Obraz zaczynał komponować od nieba, a następnie wypełniał płaszczyznę pasmami hałd, kominów i wież wyciągowych. Poniżej umieszczał kolorowe dachy, a następnie elewacje budynków z wyraźnie namalowanymi oknami, w których powiewały firanki i stały doniczki z kwiatami.

Wykład odbędzie się 19.09.2017 r. o godz. 18.00 w czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego (ul. T. Dobrowolskiego 1 / poziom -2). Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszy ekspozycji "Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla", którą można oglądać w przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej do 22.10.2017 r.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.