PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Muzeum Śląskie podsumowuje "Szychtę kreatywną"

"Szycha kreatywna" była trzyetapowym projektem realizowanym przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego. W czwartek, 7 września o godzinie 18.00, w sali ekspozycyjnej Centrum Scenografii Polskiej odbędzie się spotkanie promujące wydawnictwo elektroniczne podsumowujące "Szychtę". Będzie ono połączone z rozmową dotyczącą wpływów rewitalizacji na ekosystem.

Głównym celem "Szychty kreatywnej" było podkreślenie wagi zintegrowanego podejścia do rewitalizacji, która powinna się wiązać nie tylko z odnawianiem budynków i kształtowaniem przestrzeni publicznej, ale także z dbaniem o relacje społeczne i tożsamość miejsca.

W ramach przedsięwzięcia zaprezentowano najlepsze polskie i europejskie przykłady kompleksowego podejścia do procesu rewitalizacji. Stworzono jednocześnie platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych oraz lokalnymi aktywistami działającymi na rzecz swojej społeczności.

Podsumowaniem dwuletniego projektu jest dostępne bezpłatnie wydawnictwo elektroniczne, w którym znajdą się artykuły przygotowane przez ekspertów zaproszonych do czynnego udziału w "Szychcie kreatywnej". Teksty zostały poświęcone zarówno działaniom miękkim, jak i zagadnieniom architektonicznym oraz inwestycyjnym. Niezwykle istotnym elementem publikacji jest dziesięciopunktowa rezolucja wypracowana w trakcie realizacji projektu.

Udostępnienie wydawnictwa będzie połączone ze spotkaniem, w trakcie którego zostaną poruszone kwestie oddziaływania procesów rewitalizacyjnych na otoczenie rozumiane jako złożony ekosystem społeczno-urbanistyczny. W dyskusji wezmą udział: Maria Wawer i Aleksandra Czupkiewicz – autorki instalacji Pozdrowienia z Katowic zrealizowanej w ramach projektu Performatywny Magazyn, Agnieszka Nowicka i Gabriela Wojciechowska z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego "Industria" z Politechniki Wrocławskiej, Olga Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych oraz Laima Nomeikaite i Sveinung Berg z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.