PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Akademia wideo-artu. Czy sztuka musi być piękna?

Organizowana przez Muzeum Śląskie Akademia wideo-artu jest całorocznym cyklem spotkań poświęconych sztuce wideo od początków zainteresowań twórców nowym medium aż do współczesności, kiedy to wideo czy instalacje multimedialne stały się powszechnie stosowaną formą artystycznej wypowiedzi. We wtorek, 8 sierpnia, wykład "Art must be beautiful? Wideo – medium sztuki krytycznej" wygłosi Marika Kuźmicz.

Temat spotkania nawiązuje do pracy Mariny Abramović "Art must be Beautiful; Artist must be Beautiful" ("Sztuka musi być piękna; Artysta musi być piękny") z 1975 roku. Podczas wykładu uczestnicy przyjrzą się zjawisku sztuki krytycznej z historycznej perspektywy i dokonają analizy języka, którym posługiwali się i posługują twórcy ją reprezentujący. Termin "sztuka krytyczna", który zaczął być używany w Polsce w latach 90. XX wieku, odnosił się do działalności artystów debiutujących na początku dekady lub kilka lat wcześniej, m.in. Zbigniewa Libery, Piotra Uklańskiego czy Alicji Żebrowskiej, a także twórców wywodzących się m.in. z kręgu Kowalni, pracowni prowadzonej przez G. Kowalskiego na warszawskiej ASP (m.in. Paweł Althamer, Katarzyna Górna, Katarzyna Kozyra, Monika Zielińska Mamzeta, Artur Żmijewski).

Źródeł sztuki krytycznej możemy szukać jednak wcześniej, już w latach 60. i 70. Artyści w tamtym czasie, szukając języka dla opowiadania o zmieniającej się rzeczywistości, sięgnęli po wideo. Nowe medium, w sensie technologicznym bliskie telewizji, otwierało przed artystami nowe obszary, stając się narzędziem do jej krytyki, do demaskowania tego, jak bardzo nasz sposób widzenia świata zależy od masowych mediów. Równocześnie wideo stało się tym medium, poprzez które artyści poruszali także inne ważne kwestie, tworząc prace antywojenne, podnoszące problem nadmiernej konsumpcyjności społeczeństwa, dotyczące praw kobiet, praw mniejszości, a także własnej roli w społeczeństwie.

Prowadząca spotkanie Marika Kuźmicz jest historyczką sztuki, kuratorką, autorką tekstów o sztuce. Jest wykładowczynią Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego, a także prezesem fundacji ARTon zajmującej się badaniem polskiej sztuki lat 70.

Wykład połączony z prezentacją odbędzie się we wtorek 8 sierpnia o godzinie 17.00 w sali A na poziomie -3 głównego budynku Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego. Wstęp wolny.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.