PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Nie jestem już psem"

WYSTAWA Nie jestem już psem Do 10 września bieżącego roku w Muzeum Śląskim można oglądać wystawę "Nie jestem już psem". To spojrzenie na sztukę protestu i postawę outsidera przez pryzmat ich zakorzenienia w etosie kultury alternatywnej. Wydarzenia towarzyszące ekspozycji są natomiast okazją do głębszego zapoznania się z nurtem kultury alternatywnej.

Na początek wykład "Outsiderzy sztuk wizualnych", czyli spotkanie z Małgorzatą Szaefer z Galerii TAK (Poznań), która opowie o swojej współpracy z outsiderami oraz podejmie próbę zdefiniowania ich nieokiełznanej sztuki. Tematem jej wystąpienia będzie "queerowanie kanonu" w kontekście outsider art i jego miejsca w kulturze. Wykład odbędzie się 25 lipca o godzinie 17.00 w budynku przy ul. Dobrowolskiego 1 (sala A).

Ostatnia okazja do pogłębionego zwiedzenia wystawy pod przewodnictwem jej kuratorek będzie miała miejsce 5 sierpnia o godzinie 16.00. Zofia Czartoryska oraz Katarzyna Karwańska opowiedzą wtedy o bohaterach ekspozycji i kulisach jej powstawania.

Na koniec wykład Łukasza Rondudy "Entuzjaści. Kino outsiderów", podczas którego zaprezentowane zostaną polskie filmy wyprodukowane w amatorskich klubach funkcjonujących głównie przy dużych zakładach przemysłowych w czasach PRL-u. Ukazują one polską rzeczywistość tamtego okresu z perspektywy "zwykłego" robotnika – zupełnie inaczej niż w ówczesnym kinie głównego nurtu, rządowych kronikach propagandowych czy też filmach tworzonych przez awangardę. Wykład odbędzie się 22 sierpnia o godzinie 17.00 w budynku przy ul. Dobrowolskiego 1 (sala A).

Z kolei 5 września o godzinie 17.00 będzie można skorzystać z oprowadzania audiodeskryptywnego po wystawie dla osób z dysfunkcjami wzroku.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.