PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Harmonia duszy i ciała. Polscy pisarze i poeci na igrzyskach olimpijskich

Harmonia duszy i ciala 28.06Francuski baron Pierre de Coubertin, XIX-wieczny humanista, pedagog i historyk, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego, podkreślał, że kształtowanie charakterów w procesie edukacji jest konieczne, a pomaga w tym wychowanie fizyczne. Uznał też, że potrzebna do tego jest wielka, sportowa impreza, odwoływał się do starożytnych wzorów, gdzie rywalizowano zarówno w sporcie, jak i w sztuce.

Idea Coubertina nie znalazła poparcia, wbrew temu, że idea konkursu jednoznacznie nawiązywała do starożytnych tradycji. Baron był jednak uparty. I chociaż Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury nie odbył się w 1908 r., to w Sztokholmie, w 1912, odbyły się "zawody" w architekturze, malarstwie, muzyce, rzeźbiarstwie i w literaturze. A co z tym mieli wspólnego Polacy?

Pojutrze, 28 czerwca, w Muzeum Górnośląskim odbędzie się wykład towarzyszy wystawie "Sport na Kresach. Początki". Bohaterami wieczoru będą: Kazimierz Wierzyński związany z Drohobyczem i Jan Parandowski związany ze Lwowem. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. tego, kiedy i jakie medale zdobyliśmy w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury.

Data: 28 czerwca 2017 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Jolanta Zaczkowska;
Wstęp wolny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.