PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Szczep Szukalczyków herbu Rogate Serce

Szczep Szukalczykow 14.06W ramach egzaminu wstępnego do pracowni profesor Laszczki postanowił, że wyrzeźbi jedynie kolano pozującej modelki. Otwarcie krytykował "skostniałe" środowiska akademickie. Stworzył własny język, odkrył teorie Zermatyzmu. Stanisław Szukalski – jedna z najbardziej barwnych postaci życia artystycznego XX stulecia – będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Wokół Awangardy".

Manifestowana przez Szukalskiego niezależna postawa wzbudzała zainteresowanie nie tylko krytyków, ale również wśród grupy młodych artystów – przyszłych członków powstałego w 1929 roku Szczepu Rogate Serce. Mistrz doradzał swoim Szczepowcom zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jednak współpraca z Szukalskim wymagała ogromnej dozy cierpliwości oraz zrozumienia dla awangardowych poglądów Stacha z Warty.

Wstęp na spotkanie, które 14 czerwca w Muzeum Górnośląskim poprowadzi Agnieszka Bartków, jest wolny.

Data: 14 czerwca 2017 (środa), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji;
Prowadzenie: Agnieszka Bartków;
Wstęp wolny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.