PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Człowiek. Natura. Sztuka – rozmowa z Janem Nowakiem

Czlowiek. Natura. Sztuka 08.06W Bytomiu otwarta została właśnie wystawa "Czarno-biały świat", która jest trzecią prezentacją sztuki naiwnej w Muzeum Górnośląskim, towarzyszącą międzynarodowemu Art Naif Festiwalowi. W ramach wydarzeń towarzyszących organizatorzy proponują teraz spotkanie z Janem Nowakiem, jednym z grafików, którego prace prezentowane są na wystawie. W czwartek, 8 czerwca, rozmowę z artystą poprowadzi dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński.

Jan Nowak pochodzi z katowickiej rodziny górniczej. Był górnikiem w kopalni (jako pracownik dołowy), potem pracował jako mechanik. W latach 1958–1959 uczęszczał do katowickiego Ogniska Plastycznego prowadzonego przez Stefana Suberlaka, gdzie zdobywał wiedzę na temat technik graficznych. Był jednym z założycieli koła plastycznego "Gwarek 58" przy Kopalni "Katowice". Jego dorobek artystyczny pozwolił mu zdobyć uprawienia do wykonywania zawodu artysty plastyka, nadane przez Ministra Kultury i Sztuki w 1989 r.

Jan Nowak tworzy wyłącznie grafiki (linoryty, sucha igła, miedzioryty). O wyborze formy wypowiedzi artystycznej zadecydowały względy estetyczne – zawsze lubił czerń i biel. Pasja do łowiectwa, doznania i wrażenia zrodzone z kontaktów z naturą są dla Nowaka inspiracją. Podziw dla bogactwa form spotykanych w naturze jest zapisany m.in. w cyklu "Polowanie", "Kłusownicy", "Poznanie", "Ogrody", czy "Patki".

W pracach Nowaka odzwierciedlenie znajduje życiorys artysty. Każda z nich ma swoją historię i jest symbolicznym przedstawieniem konkretnego wydarzenia lub odczucia. Dzięki ciężkiej pracy oraz wyobraźni Jan Nowak odnalazł swój indywidualny styl, a tym samym zaczął być rozpoznawalny w świecie sztuki. Uczestniczył w wielu konkursach i przeglądach sztuki nieprofesjonalnej w Polsce i zagranicą (Francja, Niemcy, Finlandia). Swoje prace prezentował także na Summer Exhibition w Royal Academy of Art w Londynie oraz w Galerii Narodowej w Bratysławie.

W zbiorach Muzeum Górnośląskiego znajduje się 20 prac Jana Nowaka. Część z nich prezentowana jest właśnie na wystawie "Czarno-biały świat".

Data: 8 czerwca 2017 (czwartek), godz. 17.00;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa;
Prowadzenie: Leszek Jodliński, Jan Nowak;
Wstęp wolny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.