PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Ferie w Muzeum Śląskim dla dzieci i dorosłych

W Muzeum Śląskim podczas ferii nie sposób się nudzić. Na dzieci, młodzież i dorosłych czekają seanse filmowe, śląskie bojki i straszki, sztuka na żywo z udziałem artystów współpracujących z katowicką ASP oraz warsztaty stroju i rękodzieła.


Intensywnie zapowiada się najbliższy weekend (21–22 stycznia), na który w sposób szczególny organizatorzy zapraszają do Muzeum Śląskiego dzieci wraz ze swoimi babciami i dziadkami. Z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka przygotowano tam bowiem wspólną międzypokoleniową podróż w świat sztuki za symboliczną złotówkę.

Co oprócz tego?

W sobotę 21 stycznia razem z dziećmi i ich rodzicami poznamy tajemnice śląskiego Skarbnika, ducha kopalni, a także staniemy oko w oko z heksą, utopkiem i bebokiem. "Ślonskie bojki i straszki" to kolejna część cyklu warsztatów rodzinnych "Bajtle godajom w Muzeum", podczas których w tajniki gwary śląskiej wprowadzi uczestników Grzegorz Chudy. Spotkanie to przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6–9 lat oraz ich opiekunów.

O godzinie 16:00 rozpocznie się "Sztuka na żywo" – nowy cykl spotkań i warsztatów zorganizowanych wspólnie przez ASP w Katowicach oraz Muzeum Śląskie. Będzie to okazja do poznania pracowni artystów, sekretów ich warsztatu oraz procesu powstawania dzieła sztuki. W pierwszej edycji spotkamy się z prof. Zbigniewem Blukaczem i dr. Szymonem Kobylarzem.

We wtorek, 24 stycznia, Muzeum Śląskie zaprasza do podróży w czasie. Bohaterami wykładu z cyklu "Znani i zapomniani" będą Jacek i Rafał Malczewscy. Jacek Malczewski, należący do najbardziej znanych i cenionych artystów, wielokrotnie utrwalał na swoich płótnach zaskakujące i nierealne istoty – chimery, fauny, rusałki. Jednocześnie podążał w stronę refleksji nad samą naturą twórczości, zadając pytania o to, kim jest artysta i jakie zadania przed nim stoją. W niezliczonych autoportretach przyglądał się samemu sobie, nie szczędząc sobie krytycyzmu. Wszystko to składa się na wyjątkową i złożoną twórczość, która od lat jest przedmiotem badań historyków sztuki. Twórczość jego syna, Rafała, przynależy już do kolejnej epoki. Był on samoukiem, jednak zdaniem wielu krytyków niepozbawionym talentu. Rafał Malczewski wielokrotnie malował pejzaże tatrzańskie, był także zafascynowany Śląskiem, którego niepokojące piękno uwiecznił w cyklu obrazów "Czarny Śląsk". Jego twórczość pozostaje jednak w cieniu wielkiego ojca, a barwne życie i obrazy artysty wciąż są mało znane.

Na zakończenie ferii Muzeum przygotowało warsztaty rodzinne dla dzieci i rodziców, podczas których będzie można poznać bogato zdobione elementy stroju śląskiego i mieszczańskiego. Wzory wyszywane barwnymi nićmi lub koralikami pomogą uczestnikom w stworzeniu własnych projektów broszek albo breloków, które będą mogły zabrać ze sobą do domu.

Program wydarzeń:

21–22.01 / sobota–niedziela / godz. 10.00–20.00 / dla wszystkich
Wspólne, międzypokoleniowe zwiedzanie Muzeum Śląskiego z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka.

21.01 / sobota / godz. 11.00 / warsztaty dla dzieci z rodzinami
BAJTLE GODAJOM W MUZEUM. ŚLONSKIE BOJKI I STRASZKI
Szkółka gwary śląskiej dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Wstęp 7 zł od dziecka, opiekunowie towarzyszą dzieciom bezpłatnie / zbiórka przy kasach.

21.01 / sobota / godz. 16.00 / spotkanie dla młodzieży i dorosłych
SZTUKA NA ŻYWO. PRACOWNIA MALARSTWA JAKO OBSZAR WSPÓŁPRACY
Prezentacja pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Zbigniewa Blukacza i dr. Szymona Kobylarza.

24.01 / wtorek / godz. 17.00 / wykład dla młodzieży i dorosłych
ZNANI I ZAPOMNIANI. OJCIEC I SYN – JACEK I RAFAŁ MALCZEWSCY
Wtorkowe popołudnia z malarstwem tradycyjnym.

28.01 / sobota / godz. 13.00 / warsztaty dla dzieci z rodzinami
MUZEUM Z KAŻDEJ STRONY. UBIERZMY SIĘ ORYGINALNIE I KOLOROWO...
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat z opiekunami.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.