PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Sztuka na żywo" w Muzeum Śląskim

Jak funkcjonują pracownie współczesnych artystów? Jak wygląda proces powstania dzieła? W jaki sposób budowana jest dzisiaj relacja uczeń – mistrz? Nowy cykl spotkań "Sztuka na żywo" organizowany przez Muzeum Śląskie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach pozwoli poznać czołowych śląskich artystów współczesnych w niecodzienny sposób – przez miejsce ich pracy.

Artysta w pracowni – tak w skrócie można określić nowy cykl edukacyjny, który 21 stycznia zostanie zainaugurowany w Muzeum Śląskim. Główna idea spotkań "Sztuka na żywo", adresowanych do młodzieży i dorosłych, to poznanie cenionych śląskich twórców współczesnych związanych z katowicką ASP. Muzeum Śląskie postanowiło jednak zrobić to zaglądając do ich pracowni. Do współpracy zaproszono sześciu artystów-pedagogów reprezentujących różne formy wyrazu: prof. Zbigniewa Blukacza, dr. Szymona Kobylarza, prof. Jacka Rykałę, prof. Józefa Budkę, prof. Jana Szmatlocha, prof. Andrzeja Tobisa oraz prof. Sławomira Brzoskę.

Spotkania z prof. Z. Blukaczem i dr. S. Kobylarzem (21 stycznia) oraz z prof. J. Rykałą (18 lutego) odbędą się w Muzeum Śląskim. Podczas pierwszego z nich poznamy pracownię prowadzoną przez prof. Z. Blukacza i dr. S. Kobylarza, która w założeniu jest miejscem indywidualnej pracy ze studentem, przestrzenią rozwijania jego predyspozycji. To miejsce, w którym podopieczni mogą czuć się bezpiecznie – mają prawo do poszukiwań i eksperymentów, nieskrępowanego myślenia, a w związku z tym do ryzyka i popełniania błędów. Ponieważ prowadzący uważają, że nie istnieje jeden akademicki warsztat uniwersalny, chcą, aby umiejętności techniczne nie były kształtowane same dla siebie, lecz za każdym razem służyły do realizacji określonej, osobistej wizji.

Specyfika relacji pedagog – student na uczelni artystycznej będzie tematem kolejnego spotkania "Sztuki na żywo". Profesor J. Rykała przybliży zmiany koncepcji pedagogicznych oraz zastanowi się nad rolą współczesnej Akademii Sztuk Pięknych w kontekście kształcenia przyszłych artystów.

Spotkanie z prof. J. Budką (4 marca) odbędzie się wyjątkowo w siedzibie ASP w Katowicach. Po wykładzie o technikach litografii, w pracowni technik druku płaskiego rozpocznie się pokaz rysowania i druku z kamienia litograficznego.

Program spotkań:

21.01 / sobota / godz. 16.00 / wstęp 1 zł / sala edukacyjna A
PRACOWNIA MALARSTWA JAKO OBSZAR WSPÓŁPRACY
Prezentacja pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Zbigniewa Blukacza i dr. Szymona Kobylarza.

18.02 / sobota / godz. 16.00 / wstęp 1 zł / sala edukacyjna A
CZY NADAL ISTNIEJE RELACJA MISTRZ – UCZEŃ?
Prezentacja pracowni malarskiej prof. Jacka Rykały.

4.03 / sobota / godz. 16.00 / wstęp wolny
TECHNIKA LITOGRAFII NA PRZYKŁADACH GRAFIK PROF. JÓZEFA BUDKI I JEGO STUDENTÓW Z PRACOWNI TECHNIK DRUKU PŁASKIEGO
Po wykładzie odbędzie się pokaz rysowania i druku z kamienia litograficznego.

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.