PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Desatky roków na kraju přepaśći

Muzeum Śląskie, w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej, kontynuuje cykl spotkań poświęconych mowie śląskiej. Spotkania organizowane są ze stowarzyszeniem Pro Loquela Silesiana.

 

O_SlonskuFormuła wykładów pozwala połączyć bogatą merytoryczną wiedzę o systemie językowym ze słowną zabawą i niespodziankami przygotowanymi specjalnie dla uczestników cyklu. Po każdym spotkaniu przewidziana jest dyskusja z prowadzącym oraz możliwość zwiedzania wybranych wystaw czasowych z przewodnikiem oprowadzającym w mowie śląskiej.

 

Spotkania odbywają się zawsze w pierwszą sobotę miesiąca. Pojutrze, 8 stycznia o godz. 12.30, odbędzie się pierwsze w tym roku pod hasłem Desatky roków na kraju přepaśći. W trakcie spotkania, które poprowadzi Mirosław Syniawa, omówione zostaną dialekty laskie, spokrewnione blisko z językiem polskim, czeskim oraz mową śląską. Ilustracją będą fragmenty prozy i poezji Ondry Łysohorsky'go, który w latach 30. ubiegłego wieku usystematyzował zasady zapisu laskiego.

 

Po spotkaniu będzie można zwiedzić wystawę "Szlaki pielgrzymkowe na Górnym Śląsku" - oczywiście oprowadzanie w mowie śląskiej...

 

Spotkania zakończą się w kwietniu. Kolejne tematy to:

 

  • Miyndzy szkolorzami i rechtorami - ślonsko godka w szkole
  • Literatura ślonsko podug modych i tych ździebko starszych
  • Dziyń na beztydziyń w literaturze Gornego Ślonska

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.