PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wizjer. Obraz w kulturze, kultura obrazu

Wizjer-logoProjekt z zakresu edukacji kulturalnej "Wizjer. Obraz w kulturze, kultura obrazu" stanowi cykl warsztatów dla różnych grup wiekowych, których punktem wyjścia jest prezentacja zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (organizatorem jest Muzeum Górnośląskie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu. Jego celem jest zwrócenie uwagi na obraz, sposoby jego tworzenia i redefiniowania w kontekście zmieniającego się świata.

 

 

Program realizowany będzie w trzech podstawowych blokach. Pierwszy z nich stanowi cykl otwartych wykładów/szkoleń, w czasie których pedagodzy i lokalni animatorzy kultury będą mieli okazję zapoznać się z profesjonalną analizą obrazów dokonaną przez przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy: historyków sztuki, filmoznawców, kulturoznawców, antropologów, designerów i operatorów. Efekt "zderzenia poglądów" zaprezentowany zostanie na stronie internetowej. W ten sposób rozpoczęta zostanie dyskusja na temat widzenia i obrazowania. Dla wybranej grupy 15 uczestników przeprowadzone zostaną specjalne warsztaty wprowadzające w przyjętą w czasie "Wizje®a" metodę pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Drugi blok będą stanowiły warsztaty "Wizje®ek. Ruchome piaski – animowane obrazki". Najmłodsi koneserzy sztuki będą mieli okazję przekonać się czym jest obraz i w jaki sposób można go, w sposób twórczy, wykorzystywać. Posłuży temu podświetlany stół do malowania piaskiem. Przy muzyce dzieci będą "wyciągać z głowy" myśli, wyobrażenia i przekładać je na ulotną piaskową formę. Powstaną w ten sposób utrwalone za pomocą kamery filmy animowane.

 

Młodzież gimnazjalna zaproszona zostanie do uczestnictwa w cyklu warsztatów "Wizje®. Odbicia pamięci", których efektem będzie stworzenie cyfrowego archiwum, wystawy fotograficznej i artystycznej instalacji w formie mappingu na gmachu Muzeum Górnośląskiego. Punktem wyjścia są nieskatalogowane zbiory – taśmy filmowe i klisze z początku wieku. W zależności od znalezionych na nich treści, beneficjenci wybiorą obszar swoich działań: dokumentacji współczesności za pomocą cyfrowych aparatów fotograficznych. Pierwszym efektem ich pracy będzie archiwum uświadamiające uczniom historyczną wartość zbiorów i mechanizmy ich wytwarzania. Dodatkowo będą zachęceni do szukania powiązań między mediami: archiwalnym filmem a współczesną, cyfrową fotografią. Zaproszeni do współpracy artyści wykorzystają zebrane przez gimnazjalistów materiały, by we współpracy z nimi stworzyć wystawę i instalację – w ten sposób pokażą uczestnikom i mieszkańcom Bytomia wieloaspektowość obrazów, różnorodność możliwych sposobów ich wykorzystania i fakt, że media kultury nie są jej treścią. Co więcej, wystawa i instalacja – stworzona z materiałów mówiących o Bytomiu – będzie pełniła rolę integrującą społeczność lokalną.

 

Dla najmłodszych
Wizjerek. Ruchome piaski, animowane obrazki
Warsztaty z tworzenia filmów w technice animacji piaskowej

 

Dla młodzieży
Wizjer. Odbicia pamięci.
Warsztaty, których celem będzie stworzenie współczesnej wystawy i archiwum cyfrowego. Punktem wyjścia dla przeprowadzanego przedsięwzięcia są archiwalne zdjęcia Bytomia skonfrontowane ze współczesnym spojrzeniem młodego człowieka.

 

Dla nauczycieli, animatorów kultury
W świecie obrazów, jak czytać i interpretować artefakty.
Cykl interdyscyplinarnych wykładów dotyczących odczytywania obrazów połączonych z panelem dyskusyjnym. Projekt zakończony publikacją.

 

Więcej informacji na: www.wizjer.muzeum.bytom.pl

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.