PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Warsztaty zdobienia jajek wielkanocnych

31_marca-zajecia_dla_dzieci31 marca o godzinie 11.30 Muzeum Górnośląskie zaprasza na pokaz i warsztaty zdobienia jajek wielkanocnych. Zajęcia poprowadzi Izabella Terlecka-Synowiec – instruktor plastyki i rękodzieła artystycznego.

 

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zrobienia własnoręcznie tradycyjnego wielkanocnego jajka malowanego woskiem. Technikę batikową, zwaną również woskową, uznaje się za najstarszą na Słowiańszczyźnie. W Polsce technika ta najpopularniejsza była na wschodnich terenach. Obecnie zdobienie jajek woskiem jest popularne również na Śląsku, choć nie aż tak jak skrobanie.

 

 

Wzory nanosi się na białe jajko roztopionym woskiem przy pomocy główki szpilki, specjalnego lejka lub końcówki z dziurką od igły. Wzory składają się z kropek, przecinków i linii prostych. Jajko z narysowanym wzorem wkłada się do farby, która barwi skorupkę nie pokrytą woskiem. Proces można powtarzać kilkakrotnie, nanosząc wzory na zafarbowaną powierzchnię i barwiąc na coraz ciemniejszy kolor. Końcowym etapem jest usunięcie wosku.

 

Zapisy na zajęcia: Dział Edukacji, tel. 32-281-82-94 wew. 127. Koszt: 6 zł.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.