PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Nie jestem już psem"

WYSTAWA Nie jestem już psem Do 10 września bieżącego roku w Muzeum Śląskim można oglądać wystawę "Nie jestem już psem". To spojrzenie na sztukę protestu i postawę outsidera przez pryzmat ich zakorzenienia w etosie kultury alternatywnej. Wydarzenia towarzyszące ekspozycji są natomiast okazją do głębszego zapoznania się z nurtem kultury alternatywnej.

Na początek wykład "Outsiderzy sztuk wizualnych", czyli spotkanie z Małgorzatą Szaefer z Galerii TAK (Poznań), która opowie o swojej współpracy z outsiderami oraz podejmie próbę zdefiniowania ich nieokiełznanej sztuki. Tematem jej wystąpienia będzie "queerowanie kanonu" w kontekście outsider art i jego miejsca w kulturze. Wykład odbędzie się 25 lipca o godzinie 17.00 w budynku przy ul. Dobrowolskiego 1 (sala A).

Czytaj więcej...

Harmonia duszy i ciała. Polscy pisarze i poeci na igrzyskach olimpijskich

Harmonia duszy i ciala 28.06Francuski baron Pierre de Coubertin, XIX-wieczny humanista, pedagog i historyk, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego, podkreślał, że kształtowanie charakterów w procesie edukacji jest konieczne, a pomaga w tym wychowanie fizyczne. Uznał też, że potrzebna do tego jest wielka, sportowa impreza, odwoływał się do starożytnych wzorów, gdzie rywalizowano zarówno w sporcie, jak i w sztuce.

Idea Coubertina nie znalazła poparcia, wbrew temu, że idea konkursu jednoznacznie nawiązywała do starożytnych tradycji. Baron był jednak uparty. I chociaż Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury nie odbył się w 1908 r., to w Sztokholmie, w 1912, odbyły się "zawody" w architekturze, malarstwie, muzyce, rzeźbiarstwie i w literaturze. A co z tym mieli wspólnego Polacy?

Czytaj więcej...

W zasięgu wzroku...

W-zasięgu-wzroku-album-krzysztof-szlapaZdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w Internecie. Wynika to głównie z łatwości dostępu do zasobów sieci, jak również wysokich cen albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się chyba z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Wydany w maju tego roku album artystyczno-edukacyjny "W zasięgu wzroku" jest pretekstem do dziesiątego już spotkania z cyklu "Papier bije piksele". We wtorek, 20 czerwca o godzinie 18:00, w katowickim klubie Królestwo rozpocznie się spotkanie z fotografem Krzysztofem Szlapą, autorem publikacji.

Czytaj więcej...

Szczep Szukalczyków herbu Rogate Serce

Szczep Szukalczykow 14.06W ramach egzaminu wstępnego do pracowni profesor Laszczki postanowił, że wyrzeźbi jedynie kolano pozującej modelki. Otwarcie krytykował "skostniałe" środowiska akademickie. Stworzył własny język, odkrył teorie Zermatyzmu. Stanisław Szukalski – jedna z najbardziej barwnych postaci życia artystycznego XX stulecia – będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Wokół Awangardy".

Manifestowana przez Szukalskiego niezależna postawa wzbudzała zainteresowanie nie tylko krytyków, ale również wśród grupy młodych artystów – przyszłych członków powstałego w 1929 roku Szczepu Rogate Serce. Mistrz doradzał swoim Szczepowcom zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jednak współpraca z Szukalskim wymagała ogromnej dozy cierpliwości oraz zrozumienia dla awangardowych poglądów Stacha z Warty.

Czytaj więcej...

Człowiek. Natura. Sztuka – rozmowa z Janem Nowakiem

Czlowiek. Natura. Sztuka 08.06W Bytomiu otwarta została właśnie wystawa "Czarno-biały świat", która jest trzecią prezentacją sztuki naiwnej w Muzeum Górnośląskim, towarzyszącą międzynarodowemu Art Naif Festiwalowi. W ramach wydarzeń towarzyszących organizatorzy proponują teraz spotkanie z Janem Nowakiem, jednym z grafików, którego prace prezentowane są na wystawie. W czwartek, 8 czerwca, rozmowę z artystą poprowadzi dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński.

Jan Nowak pochodzi z katowickiej rodziny górniczej. Był górnikiem w kopalni (jako pracownik dołowy), potem pracował jako mechanik. W latach 1958–1959 uczęszczał do katowickiego Ogniska Plastycznego prowadzonego przez Stefana Suberlaka, gdzie zdobywał wiedzę na temat technik graficznych. Był jednym z założycieli koła plastycznego "Gwarek 58" przy Kopalni "Katowice". Jego dorobek artystyczny pozwolił mu zdobyć uprawienia do wykonywania zawodu artysty plastyka, nadane przez Ministra Kultury i Sztuki w 1989 r.

Czytaj więcej...

Wokół Awangardy. W rytmie buntu

W rytmie buntu 26.04W sztuce polskiej okres dwudziestolecia międzywojennego charakteryzował się niezwykłą różnorodnością artystycznych wypowiedzi. Formiści, współpracownicy czasopisma "Zdrój" działający pod szyldem Buntu, Towarzystwo Artystów Poznańskich "Świt", Stowarzyszenie Artystów Plastyków "Rytm", Komitet Paryski skupiający uczniów Józefa Pankiewicza czy debiutujący wystawą w kwietniu 1925 roku Cech Artystów Plastyków "Jednoróg" – to tylko wybrane z ówcześnie działających towarzystw.

Wiele z nich miało charakter typowo koleżeński, stąd też nie dziwi przynależność artystów do kilku grup jednocześnie. Łączyły ich ambicje rewolucyjnych przemian, teoretyczne publikacje i wystawiennicze salony. Nie ustrzegli się jednak konfliktów.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.