PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Muzeum Śląskie

Muzeum_Slaskie

 

Historia Muzeum Śląskiego w Katowicach rozpoczyna się w 1924 roku, kiedy to powołano Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej. Jego zadaniem było gromadzenie pamiątek kultury materialnej i duchowej wytworzonych na Śląsku. Formalnie, ustawą Sejmu Śląskiego, Muzeum Śląskie powołano 23 stycznia 1929 roku. Zabytki były wówczas eksponowane w gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego. 

 

Równocześnie wznoszono nowoczesny jak na warunki europejskie gmach muzealny. Niestety, w czasie II wojny światowej budynek, jako symbol polskości, został zrównany z ziemią. Zniszczeniu oraz grabieży uległa także znaczna część zbiorów. To co ocalało, zostało przewiezione do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Potrzeba odbudowy Muzeum Śląskiego pojawiła się tuż po zakończeniu wojny. Jednak brak środków finansowych był skutecznym hamulcem jakichkolwiek działań. Restytuowano więc Muzeum dopiero w grudniu 1984 roku. Na tymczasową siedzibę wybrano budynek dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku, przy Al. Korfantego 3.

 

 

Pracowano początkowo w jednym pokoju na III piętrze. Kilka lat trwała sama adaptacja poszczególnych pomieszczeń - ostatnie sale ekspozycyjne otwarto w 1992 roku.

Plany budowy nowego gmachu Muzeum Śląskiego, po licznych perturbacjach, skoncentrowały się obecnie na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice".

Muzeum_Slaskie

fot. Marta Malczewska

W ciągu ostatnich 20 lat w Muzeum Śląskim w Katowicach zgromadzono ponad 75 tys. eksponatów. Najcenniejsza kolekcja to Galeria Malarstwa Polskiego (233 obrazy) z przełomu XIX i XX wieku. Poszczególne działy merytoryczne (archeologii, etnografii, historii, naukowo - oświatowy, sztuki oraz sztuki nieprofesjonalnej) także odział Muzeum Śląskiego - Centrum Scenografii Polskiej, przygotowują rocznie kilkadziesiąt wystaw. Łącznie, w ciągu ostatnich 20 lat, zorganizowano ponad 500 ekspozycji, z czego 27 zostało nagrodzonych. Ważną sferą działalności muzeum jest edytorstwo. Oprócz folderów i katalogów towarzyszących wystawom, muzeum wydaje publikacje naukowe i popularnonaukowe w postaci monografii oraz serii wydawniczych.

Rok 2004 był dla Muzeum Śląskiego datą szczególną -  Muzeum obchodziło wtedy Jubileusz 80-lecia początków, 75-lecia powołania przez Sejm Śląski oraz 20-lecia restytucji. Uroczystość jubileuszowa miała miejsce 29 listopada.

W 2004 roku Muzeum Śląskie zostało wyróżnione Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. To samo wyróżnienie przyznano również Dyrektorowi Muzeum Śląskiego, dr Lechowi Szarańcowi.

 

źródło: BIP

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.