PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Od dziennika do obrazu. Wokół twórczości Józefa Czapskiego

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne

dzienniki MNKZa tydzień, w środę 11 października, w Muzeum Śląskim odbędzie się wykład poświęcony Józefowi Czapskiemu. Wygłosi go Janusz Nowak, kustosz Muzeum Narodowego Biblioteki Czartoryskich w Krakowie i opiekun spuścizny artysty.

Józef Czapski był malarzem, pisarzem, krytykiem sztuki, a także oficerem Polskich Sił Zbrojnych gen. W. Andersa oraz jednym z najwybitniejszych polskich diarystów. Czapski, żyjąc, patrząc, pisząc i czytając, szukał prawdy o sobie samym i innych w samotności i w spotkaniach z ludźmi. W malarstwie i na kartach dziennika próbował zatrzymać ulotność "błyskawiczności widzenia i myśli".

Obrazy w dziennikach (rysunki, akwarele, miniatury obrazów) stanowiły dla Józefa Czapskiego rodzaj dokumentacji, studiów i konfrontacji z własnym warsztatem pracy. Liczne notatki malarskie umieszczane na kartach dziennika były dla niego podstawą do malowanych później obrazów. Po latach oglądane (choć często zapominane) nabywały nowego waloru – nie w sensie poprawności, ale w sensie wypowiedzi malarskiej. Na kartach dzienników Czapskiego nie ma fikcji, jest autentyzm funkcjonujący jako świadectwo o człowieku.

Wykład "Od dziennika do obrazu" będzie połączony z prezentacją trzech grafik i jednego obrazu autorstwa Czapskiego, które znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego. Wykład będzie wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Józefa Czapskiego, którego pierwsza edycja w kilkunastu miastach Polski, Rosji i Francji rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 7 listopada. Spotkanie z Januszem Nowakiem poprowadzi Elżbieta Skoczek, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu.

Wydarzenie odbędzie się w środę, 11 października 2017 roku, o godzinie 17.00 w sali w siedzibie Muzeum Śląskiego przy katowickim rynku. Bilety można kupić wyłącznie w kasach Muzeum Śląskiego.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.