PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

298 111

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne

05 Unite Against DividersMuzeum Śląskie wspólnie z OFF Festivalem wyprowadza sztukę w przestrzeń publiczną. Na ulicach Katowic wkrótce pojawi się wystawa "298 111".

Wystawa "298 111" będzie pilotażową odsłoną programu "muzeum, glosarium", który w latach 2018–2020 realizowany będzie przez Muzeum Śląskie wspólnie z OFF Festivalem. Współpraca rozpocznie się od wyprowadzenia sztuki z muzeum w przestrzeń, w której trudno odróżnić ją od "nieartystycznego" szumu. Ramy wystawiennicze tegorocznej odsłony projektu wyznaczą administracyjne granice miasta. Na terenie całych Katowic zawiśnie seria plakatów przygotowanych przez międzynarodową grupę ponad trzydziestu artystek, artystów i kolektywów. Akcja plakatowania miasta rozpocznie się na samym początku sierpnia, a jej punktem kulminacyjnym będą dni OFF Festivalu (3–5 sierpnia).

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści reprezentujący różne generacje, kultury, style i rejony geograficzne. Istotny wkład mają również przedstawiciele sceny lokalnej.

Dzieła ponad trzydziestu twórców zawisną w katowickich witrynach sklepowych, na płotach, w warsztatach samochodowych, poczekalniach, szkolnych korytarzach, prywatnych mieszkaniach, ogródkach działkowych, na parkingach, w 03 Susan MacWilliamurzędach miejskich, bibliotekach, pustostanach itd. Tym sposobem zakwestionowane zostaną dwa podstawowe wyznaczniki tego, co artystyczne: unikatowość oraz autorskość.

Tytuł wystawy – "298 111" – zmienia się w zależności od aktualnej liczby mieszkańców miasta. Nawiązuje on do "liczonych wystaw" (Numbers Shows) organizowanych w latach 1969–1974 przez Lucy R. Lippard, amerykańską teoretyczkę sztuki, kuratorkę, feministkę i aktywistkę polityczną. Jest ona jedną z osób, które w ubiegłym stuleciu zrewolucjonizowały postrzeganie tego, czym może być wystawa sztuki, a jednocześnie – do czego służy muzeum i co w ogóle rozumiemy przez dzieło sztuki.

Kuratorem wystawy jest Sebastian Cichocki. Pełna lista artystów biorących udział w wystawie zostanie ogłoszona 21 lipca.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.