PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Noc Muzeów: rzeźbiarski performance i obraz na kilkaset pędzli

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne

3stawy 2017NOSPR, Muzeum Śląskie, Zamek Piastowski, Radiostacja Gliwice, Fabryka Porcelany, 3 Stawy. To tylko krótka lista śląskich miejsc, które włączyły się w tegoroczną "Noc Muzeów". 20 maja, po raz kolejny na oficjalnej liście organizatorów ze swoim programem znalazło się Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach. Na odwiedzających 3 Stawy czekać będzie 100 dzieł związanych ze sztuką współczesną. Organizatorzy przygotowali spotkania z artystami i zajęcia plastyczne dla dzieci. Jedną z największych atrakcji będzie performance, podczas którego Artur Szołdra razem ze zwiedzającymi stworzy z drewna rzeźbę. Powstanie także wspólne, współczesne dzieło sztuki na kilkaset pędzli. Na wystawę będzie można przyjechać bezpłatnym busem, kursującym między katowickimi atrakcjami Nocy Muzeów.

W tym roku "Noc muzeów" rozpocznie się 20 maja. 3 Stawy prawdopodobnie jako jedyne w Polsce centrum handlowe po raz drugi stanie się częścią wielkiej rodziny miejsc związanych z kulturą. W sobotę na terenie 3 Stawów odbędzie się bowiem wystawa obejmująca 100 dzieł (obrazów i rzeźb) polskich twórców sztuki współczesnej. W Centrum Handlowym 3 Stawy zostanie zaaranżowana specjalna strefa spotkań, gdzie będzie można napić się kawy i porozmawiać z zaproszonymi artystami. Będą wśród nich m.in.: Agata Otulska, Aleksander Żywiecki, Beata Kolba czy Artur Szołdra. Wymienieni twórcy to cenione nazwiska w polskiej sztuce współczesnej.

Tym samym CH 3 Stawy po raz drugi znalazło się na oficjalnej liście organizatorów Nocy Muzeów w Katowicach, obok m.in. Muzeum Historii Katowic, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Izba Pamięci KWK "Wujek", Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, Fundacji Giesche – Fabryki Porcelany.

Obraz na kilkaset pędzli i warsztaty z Arturem Szołdrą

Podczas trwania wystawy odbędą się również zajęcia plastyczne i warsztaty malarskie dla dzieci prowadzone przez artystów. Malarze wraz z najmłodszymi klientami centrum handlowego, przez cały dzień będą tworzyli trzy obrazy, które razem złożą się w tryptyk. Najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę współczesnego artysty i tym samym być częścią wspólnego dzieła sztuki. Dla amatorów artystycznego Arlekin Artur Szołdramajsterkowania przygotowano specjalne zajęcia rzeźbiarskie z Arturem Szołdrą, polskim artystą pochodzącym z Ustronia. Jedną z wielu pasji Szołdry jest wykonywanie rzeźb o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami "fantasy". Jego prace są ekspresyjne, często magiczne o specyficznym klimacie. Jedno z takich dzieł powstanie właśnie 20 maja w specjalnej strefie rzeźbiarskiej na terenie Centrum. Artysta zaprosi do tworzenia wszystkich zainteresowanych, by wspólnie powstała nietypowa praca związana ze światem marzeń.

Wystawa obrazów w 3 Stawach powstała przy współpracy z Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka w Wiśle. Obrazy będą dostępne dla odwiedzających przez cały dzień (20 maja) w godzinach otwarcia centrum handlowego. Dodatkowe atrakcje Nocy Muzeów w 3 Stawach będą dostępne w godzinach do 12:00 do 19:00.

Bezpłatny bus na trasie do CH 3 stawy:
II. MHK Kamienica mieszczańska/Akademia Muzyczna / Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej – Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Centrum Handlowe 3 Stawy – MHK Nikiszowiec – Fabryka Porcelany

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.