PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Inauguracja projektu "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia"

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne

Tychy DebataDebata poświęcona sztuce powojennej i kontekstom jej funkcjonowania w różnych miastach Polski, zaplanowana przez Muzeum Miejskie w Tychach na 17 maja (godzinia 18.00, dawna Młótownia, ul. Katowicka 9, Tychy), zainauguruje projekt "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia". W trakcie debaty o dziedzictwie powojennej sztuki i wizjach jej modernizacji rozmawiać będą historycy sztuki, socjologowie i artyści: Cezary Lisowski, Cezary Hunkiewicz, Iza Rutkowska, Aneta Borowik oraz Patryk Oczko. Spotkanie poprowadzi Anna Syska.

Całoroczny cykl działań podejmowanych w ramach projektu obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Realizacja projektu w Tychach wiąże się z długoletnią historią obecności sztuki w przestrzeni miasta.

Celem podejmowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach działań jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast.

Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza.

Zapowiadając debatę oraz objaśniając stawiane przed nią cele, organizatorzy tłumaczą:

Powojenna sztuka w przestrzeni publicznej to trudne dziedzictwo. Awangardowa w formie i treści, niełatwa w odbiorze. Jest jej sporo w wielu polskich miastach. W większości przypadków niszczeje, popada w ruinę. Bardzo rzadko doceniana, budzi raczej skojarzenia z PRL-em i nie pasuje do współczesnej pastelozy.

Czy jednak nie powinniśmy o nią zadbać? Czy może mieć dzisiaj dla nas jakąś wartość? Co możemy osiągnąć pracując z nią? To tylko niektóre z zagadnień, które będziemy chcieli poruszyć na debacie 'Wyburzyć, chronić czy modernizować. Powojenna sztuka w przestrzeni publicznej'. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jakie działania warto podjąć. Czy zadbać o estetykę, czy może o modernistyczne idee, czy o społeczny aspekt rewitalizacji. Spytamy o to, jak modernizować, co warto zachować, a co niekoniecznie. Przyjrzymy się różnym kontekstom funkcjonowania sztuki w mieście i strategiom innych ośrodków miejskich, tj. Lublina, Torunia czy Elbląga. Mamy nadzieję, że dzięki tej wnikliwej analizie lepiej zrozumiemy co nas otacza i będziemy w stanie wypracować własne rozwiązania oparte na lokalnym kontekście.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.