PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Górnośląskim

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne

Dzien Wolnej Sztuki 22.04W sobotę, 22 kwietnia, w godzinach 12.00–14.30, do ogólnopolskiej akcji "Dzień Wolnej Sztuki" dołączy także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, zachęcając do odbioru dzieł bez pośpiechu, z zaangażowaniem i przyjemnością. Muzeum Górnośląskie uczestniczy w akcji po raz drugi. Tym razem zachęca do bliższego przyjrzeniu się m.in. dziełom Stanisława Szukalskiego, Włodzimierza Tetmajera, Zbigniewa Pronaszki.

Statystycznie człowiek na zobaczenie obrazu w muzeum poświęca 8 sekund, czyli bardzo mało. A przecież każde dzieło ma coś do powiedzenia. To właśnie z potrzeby bardziej świadomego zwiedzania i zwrócenia uwagi na to, że muzea mają inspirować a nie męczyć, narodził się Dzień Wolnej Sztuki.

Zwiedzający, którzy 22 kwietnia odwiedzą Muzeum Górnośląskie, będą mieli okazję wnikliwie przyjrzeć się pięciu obiektom ze zbiorów Działu Sztuki i podyskutować na ich temat. Aby odczytywać dzieła, opowiadać o nich i czerpać radość z ich oglądania, nie potrzebują specjalistycznej wiedzy. Tego dnia muzealnicy będą przekonywać, że zwiedzając warto postawić na jakość, a nie na ilość – lepiej obejrzeć mniej obiektów, ale świadomie, niż przejść całą galerię nie zapamiętując nic.

O dziełach z kolekcji Muzeum Górnośląskiego opowiadać będą historycy sztuki:
• 12.00 – Agnieszka Siudak (Włodzimierz Tetmajer, Obieranie ziemniaków);
• 12.30 – Iwona Mohl – Wicedyrektor Muzeum Górnośląskiego (Stanisław Wyspiański, Portret Wandy Siemaszkowej...);
• 13.00 – Helena Kisielewska (Zbigniew Pronaszko, Szachista);
• 13.30 – Agnieszka Bartków – kierownik Działu Sztuki (Stanisław Szukalski, Bolesław Śmiały);
• 14.00 – Leszek Jodliński – dyrektor Muzeum Górnośląskiego (Tytus Czyżewski, Akt modelki w pracowni);

Data: 22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 12.00–14.30;
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2;
Prowadzenie: Leszek Jodliński, Iwona Mohl, Agnieszka Bartków, Helena Kisielewska, Agnieszka Siudak;
Wstęp wolny;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.