PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Jakie Muzeum Śląskie? Konferencja prasowa w nowej siedzibie

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Inne

Muzeum Slaskie konferencjaDzisiaj rano odbyła się pierwsza konferencja prasowa Muzeum Śląskiego z udziałem nowej dyrektor Alicji Knast. Dziennikarzy zaproszono aż cztery piętra pod ziemię, gdzie czekała na nich multimedialna prezentacja na temat planowanej działalności Muzeum.

Zanim jednak odbyła się planowa konferencja w podziemiach dawnej kopalni Katowice Alicja Knast, dyrektor połączonych placówek Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, udzieliła krótkiego briefingu. W krótkich słowach uświadomiła dziennikarzom, z jak wielką przestrzenią wystawienniczą będziemy mieć do czynienia. -Powierzchnia ekspozycji wynosi 6000 metrów kwadratowych, w tym 800 przeznaczonych na wystawy czasowe. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 25 000 metrów kwadratowych na ośmiu hektarach terenu - powiedziała Alicja Knast.

Nowa siedziba to również nowe miejsca pracy. Myli się jednak ten, kto pomyśli, że będzie to praca dla wykształconych historyków sztuki czy muzealników. -Do końca 2016 roku zatrudnimy 55 ludzi, głównie specjalistów w zakresie automatyki budynku.

Jaka wizja Muzeum jest bliska nowej dyrekcji? -Chcemy przede wszystkim Muzeum otwartego. Nasze Muzeum nie ma jednej bramy. To musi być miejsce, które znosi granice - mówiła. Na przygotowanie i otwarcie takiego otwartego Muzeum dyrekcja daje sobie 250 dni - wielkie otwarcie, które wzorem NOSPR będzie uroczystym Festiwalem Otwarcia zaplanowano na 26 czerwca 2015. Mieszkańcom Katowic pozostaje jedynie wiara w te deklaracje, bowiem termin otwarcie Muzeum zmieniany był już kilkakrotnie... Obecnie na terenie nowej siedziby Muzeum odbywają się komercyjne imprezy (najbardziej znana to chyba festiwal Tauron Nowa Muzyka), które, jak podkreślała dyrektor Knast, służą poniekąd przetestowaniu nowego obiektu. -Bierzemy pod uwagę zastrzeżenia naszych kontrahentów - zapewniała dziennikarzy.

Oprócz wydarzeń komercyjnych obiekty muzealne częściowo są również udostępniane zwiedzającym. W październiku cykl takich wydarzeń zorganizowany był pod hasłem Kto żyw, bieży do wieży - którego główną atrakcją było zwiedzanie wieży dawnego szybu kopalnianego. -Odwiedziło nas przeszło dwa tysiące osób, inicjatywa ta zatem będzie kontynuowana - zapewniała dyrektor Knast.

W listopadzie zaplanowano kolejny cykl wydarzeń dla zwiedzających zatytułowany tym razem sztuka na gigancie - będzie on polegać na cyklicznej relokacji niektórych obiektów muzealnych i prezentowaniu ich w nowych salach wystawienniczych, aby przyzwyczaić katowiczan do nowej siedziby. Będzie to przedsmak całkowitej przeprowadzki, która zaplanowana jest pomiędzy marcem a kwietniem. Będzie to nie lada wyzwanie, ponieważ w zbiorach muzeum znajduje się ok stu osiemnastu tysięcy obiektów, które najpierw należy zinwentaryzować, potem odświeżyć, a następnie przewieźć. Zadanie to ma wykonać ok. dziewięćdziesięciu samochodów ciężarowych.

W styczniu, na kolejnej konferencji prasowej, zaprezentowana ma zostać budząca najwięcej kontrowersji wystawa stała, poświęcona historii Górnego Śląska. Czy będzie ona obiektywnie przedstawiać historię regionu, czy też prezentować jedynie słuszną, jednostronną narrację? Tego dowiemy się już zimą... Dyrektor Knast zapewnia jednak, że Muzeum będzie otwarte na różne poglądy i na merytoryczną dyskusję, do której zaprasza na konkretnych przykładach i uwagach wobec ekspozycji. Choć temat ten wydaje się jednym z najważniejszych zagadnień odnośnie nowego Muzeum Śląskiego, dziennikarzy bardziej zainteresował problem, czy w nowej siedzibie Muzeum będzie strefa dla dzieci....

Pozostaje zatem oczekiwać na kolejną konferencję i śledzić poczynania nowej dyrekcji. A przede wszystkim trzymać kciuki za dotrzymanie terminu, bowiem mając w pamięci poprzednie deklaracje może to być bardzo, bardzo potrzebne....

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.