PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Za nocne marki z Niemiec kobieta na całą noc!

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne
VanGoghZainteresowany? Oferta ważna od 19 do 20 maja. Tą jedyną noc w roku już wkrótce możesz spędzić w Katowicach za darmo z kobietą! Noc Muzeów to była marka niemiecka, dziś już europejska. Z powodzeniem zwalutowała i skutecznie uśpiła cały kontynent. Pierwsza nieprzespana "Lange Nacht der Museen" miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Od tej pory jest ona najlepiej przyswajalnym środkiem na bezsenność w wielu państwach. W Polsce, stosowana od 2003 roku, czyni cuda. Z roku na rok obserwujemy coraz liczniejsze przypadki nocnego lunatykowania. Na ulice wylęgają rzesze ziewających fanów i miłośników artbuszowania w ciemności. Obecnie nie sypia ponad 120 miast. Swoją popularność inicjatywa zawdzięcza rosnącej inflacji rynsztokowej marki nocnego życia. Patronat nad mrocznym wydarzeniem sprawuje Europejska Rada Europy we współpracy w Katowicach z Prezydentem Miasta Piotrem Uszokiem oraz dwoma jego Magnificencjami Rektorami Akademii (Muzycznej im. Karola Szymanowskiego) - prof. Tomaszem Miczką i (Sztuk Pięknych w Katowicach) - prof. Marianem Oslislo. Wspólnotowy projekt w tegoroczną, ósmą edycję, zaangażuje mieszkańców, artystów, muzea, akademie, galerie, centra kultury, biblioteki, archiwa, IPN, kościół... Całe miasto zjednoczy kultura. Cena nie gra roli! Bzdura! Ludzie chodzą tam, gdzie tanio i gdzie zawsze coś za darmo dostają.

 

Czy całodobowe ŚLĄSKIE CITY TESCO z tanim Fresco zastąpi (eks)centryczna kultura wytrawna i wystawna?

W centrum kultury obowiązywać będzie dieta głownie duchowa, choć tradycyjnie nie zabraknie kawałka śląskiego kołocza z posypką na przywitanie. Spożywać będziemy nie w bramach, zaułkach czy pawilonach, a na prawdziwych salonach. W samym środku "Oka Miasta" przygotowane zostanie także danie specjalne, czyli "przysmak nocy muzealnej 2012". Konsumpcjonistyczna alternatywa Silesii centralnej zostanie rozbita na osiem mniejszych galerii. VIII NOC MUZEÓW W VIII CENTRACH. Ważnym ośrodkiem wymiany, wzbogacenia i rozwoju będą instytucje, które inwestują w sztukę. Ich nocne otwarcie uczyni przestrzeń bardziej przyjazną, niemal domową, przez co bardziej popytową. W myśl dewizy, że muzeum ma służyć społeczeństwu, jego dostępność winna być priorytetowa. Atrakcyjność (eks)pozycji dzieł decyduje i wpływa na aktywność mieszkańców. Zwiedzający często to zwykli przechodni, którzy zainteresowani tym, co się dzieje, zaglądają do wnętrza. Widząc wstęp wolny wchodzą i zaprzyjaźniają się z artystycznymi gospodarzami. I tak się zaczyna długi wieczór. To dowód na realne zapotrzebowanie ludzi na kontakt i bezpośrednie obcowanie z kulturą. Nieprzespana noc nie zaburza zegara biologicznego człowieka, ani elektronicznego miasta. Wszystko jest w najlepszym porządku. Nikt nie jest wyczerpany, ani skacowany. Sytuacja stymuluje do dalszego działania. Czyż nie tak powinno wyglądać nocne życie Katowic? Miasto, aspirując do rangi i tytułu Miasta Kultury, musi dostosować się do rynku, zmieniając godziny nieczynne na czynne... Dobrze przemyślany plan organizacji wykorzystuje maksymalnie przestrzeń i obiekty, które pracują na nas, a my to oglądamy. Tak działa system. Hej, nie spać! Do pracy rodacy! Kto głupi niech robi, a my ruszamy w miasto na kobiety.

 

Hej, nie spać! Bo, gdy rozum śpi, budzą się... kobiety

 

Gdy zapada zmrok... Ciemność widzę, ciemność! O! Coś tam jest! To NM - skrót od Nocy Muzeów, Nocnych Marek (zdrobniałych Mar) i Nocnych Marzeń. Senne pragnienia są do spełnienia na wyciągnięcie ręki. Sen na jawie nabiera kobiecych kształtów. Duch miasta ożywa. Zaklęciem tematycznym programu muzealnego święta będzie kobieta w wielu ujęciach (sztuki, historii, socjologii...). Kobiety będą do naszej dyspozycji we wszystkich typach i wersjach. Kto co lubi. Jest w czym wybierać. Wszystkiemu przyświeca idea stworzenia interdyscyplinarnej platformy kultury, integrującej różnorodne energie i kondycje mieszkańców. Dobrej nocki!

 

Zobacz także:

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.