PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Nocny plan

  • Dodano:
  • Kategoria: Inne

noc-w-muzeum-historii-katowic-2012Do snu ukołyszą piękne panie. W Muzeum Historii Katowic będzie ich ideał w sztuce i w historii muzyki obleczony w zgrabną formę wykładu. Przedstawione zostaną nam katowiczanki z urodzenia i wyboru, o których warto pamiętać. W Pracowni grafiki im. Pawła Stellera na ulicy Kościuszki 47 oddany zaś zostanie hołd równouprawnienia dla panów, a zwłaszcza jednego katowiczanina z wyboru. Kto ma wiedzę i zna damskie dzieje miasta może wygrać wiele. Podpowiadam, że warto przygotować się ze śląskich sportsmenek i przyrządów kuchennych. A kto głupi i nie wie, może zawsze liczyć na szczęście, a nuż coś trafi. Będzie to "Noc z nagrodami" z losowaniem dla "Nocnych odkrywców".

 
 
Jeśli któregoś z nich metoda zawiedzie, może sięgnąć po inne badania. Przygoda z archeologią nieinwazyjną uczyni go archeologiem bez łopaty. Dzięki prospekcji lotniczej i geofizycznej, za pomocą specjalnego programu komputerowego, będzie on mógł spróbować zanalizować swój własny teren. Start balonu służącego do robienia zdjęć z wysokości o godzinie 19.00. Zapraszamy! Dla odważnych inaczej, bardziej wirtualnie niż realnie, udostępniona będzie pracownia konserwacji dzieł sztuki. Tam "Między ramą a płótnem" można przenieść się w inny wymiar za pomocą nowoczesnych metod digitalizacji muzealiów. Natomiast warsztaty "Wczoraj. Zobaczone dzisiaj" uświadomią, jak artyści 2. połowy XX wieku widzieli otaczający ich świat, a jak my dziś odbieramy ich prace. Podczas pokazu będzie można nadać ich obrazom nowe tytuły.
 
 

Odświeżającym spojrzeniem na twórczość dawnych mistrzów będzie video-art "Still live" Szymona Gdowicza. Ciekawi też, jak muralowanie Amadeusza Mierzwy zaprezentuje w kontekście Malarstwa Naskalnego XXI wieku - archaicznej sztuki graffiti - grupa NIETAK z zakładu archeologii obrazu w Centrum Scenografii. Inny jej zakład archeologii-muzycznej to "Punkt Dźwięków Znalezionych" w podziemiach. Lochy pełne są tajemniczych instrumentów i ukrywanej przez przyszłe wieki futurystycznej sensacji. Teren nowego Muzeum Śląskiego, czyli dawnej kopalni "Katowice" przyciągnie industrialnych zwiadowców i ciekawych eksperymentalnej muzyki mikro instrumentów. Poderwą nas nowoczesne ruchy i gorące rytmy argentyńskiego tanga. Nie zabraknie rewii tańca i mody. Będzie prezentacja strojów historycznych i reprezentacja kolekcji na EURO 2012 .

 

Teatralizacja przestrzeni pomiędzy budynkiem Muzeum Historii Katowic a Akademią Muzyczną będzie idealnym miejscem na wszelkie pokazy i happeningi. Pasaż wypełnią artystki, modelki, archetypy i współczesne portrety kobiece. Co do kostiumologii i scenografii koniecznie należy odwiedzić Pracownię Teatralno-Filmową Państwa Barbary i Stanisława Ptaków, gdzie królować będzie soundtrackowy jazz, pełen improwizacyjnych tematów filmowych. Jaka to melodia? Co to za film?

 

W Negatywie stereotypowej galerii rozegra się finał interdyscyplinarnego konkursu Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF. Dla niezależnych, niewinnych, zalotnych i frywolnych kobiet w Dziale Etnologii na Nikiszowcu z potrójną siłą natarcia ruszy 3K: Kinder – Küche – Kirche (dziecko – kuchnia –kościół). Kinder to pokaz starych gier i zabaw oraz tradycyjnego noszenia dziecka w chuście. Na najmłodszych czeka "Emocjami malowana" (przez Związek Polskich Artystów Plastyków) noc w Galerii Art Nova na ul. Dworcowej 13, a także skrzynia pełna skarbów i fantastyczne podróże z mamą w muzeum. Küche to warsztaty "Zza gardiny..." Niypojęte, coby w śląskim domu niy było w łoknie uheklowanej przez frelki gardiny, kera to jest polską, zrobiona na szydełku firanką. Jest okazja by pójść w ślady Olek i zająć się sztuką kobiecego street artu. Kirche to prezentacja eksponatów związanych z religią i prelekcja na temat wychowania religijnego w rodzinie śląskiej. Nastąpi otwarcie wystawy czasowej "Maska afrykańska - między sacrum a profanum" z towarzyszeniem zespołu instrumentów perkusyjnych z "Serca Afryki". Jak się okaże, "Z Czarnego Ogrodu do Ziemi Świętej..." idąc szlakiem pielgrzymkowym jest niedaleko.

 

W Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, oprócz pięknego, wysokiego chóru, będzie wykład o historii parafii i kościoła oraz o kobiecie wyjątkowej – Matce Ewie z Miechowic. Podążając muzycznym tropem, w Akademii Muzycznej trafimy na pokaz (na żywo) historycznych (i nie tylko) instrumentów klawiszowych oraz zbioru ksiąg. W Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej na ul. Francuskiej 12 ukryte są "nowe tajemnice". Tu pojawi się i zniknie (o północy) gość – niespodzianka, a nocne czytanie przekaże ustnie dalsze losy "Alicji w krainie czarów" już po drugiej stronie lustra.

 

Z siedziby Biblioteki Śląskiej ruszy wycieczka miejska z przewodnikiem połączona z akcją fotograficzną. Jest szansa na mroczny spacer tajemnymi korytarzami katowickiego IPN-u i dawnej kopalni "Katowice". Instytut Pamięci Narodowej, przy ul. Kilińskiego 9, udostępni pomieszczenia magazynowe, czytelnie i areszt. Wysłuchać będzie można wykładów naukowych pracowników Instytutu, poznać metody pracy UB/SB i zobaczyć ciekawy film "Oczy i uszy bezpieki..." W kolejnej siedzibie IPN - Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, czyli po prostu w Archiwum na ul. Józefowskiej 102, każdy będzie miał wgląd w skrywane akta i najcenniejsze dokumenty. W budynku dalej, w Archiwum Państwowym na ul. Józefowskiej 104, pozyskamy informacje, jak w praktyce skorzystać ze zbiorów. Archiwum to nasze dobro społeczne, które powinno być otwarte nie tylko dla historyków i naukowej kadry. Dowiemy się, gdzie odnaleźć dokumenty rodzinne, własny ślad w historii.

 

W muzealnej Izbie Pamięci Kopalni Wujek na ul. Wincentego Pola 65, upamiętniającej tragiczne wydarzenia z grudnia 1981 roku (zakończone śmiercią 9 zastrzelonych górników) odbędzie się spotkanie z wdową ś.p. Andrzeja Przewoźnika, byłego Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dla upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zginął on w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Po rozmowie odbędzie się losowanie upominków w postaci albumów i książek o wydarzeniach w kopalni "Wujek". Nikt nie wyjdzie z pustymi rękami, każdy zwiedzających otrzyma pamiątkowy upominek. Katowicki IPN zorganizuje bezpłatny transport.

 

Po Rondzie Sztuki zjedziemy po "animatiku", czyli warsztatach komiksowych, sprawdzając z Filipem Springlerem poczytność książki "Katowicka moderna 1927–1939" Zofii Oslislo. Autorkę albumu wspierać będzie grupa wujka Mariana Oslislo. W pogotowiu czekać będzie zespół sercowy - Zbigniew Nawrat i przyjaciele, którzy niezwłocznie ruszą do akcji. Wszystkie te koncertowe działania będą jakby z ery starych horyzontów.

 

Można się wybrać na "Randkę z historią", poskładawszy katowickie wspomnienia z puzzli. O śląskich majówkach będzie prawie wszystko. Poznamy żony i kochanki śląskich Piastów oraz intrygującą historię pewnej randki w mieście miłości... Katowice szczytować będą w punkcie G jak gala "Muzycznych oblicz kobiecości". Rozpocznie się ona o godzinie 21.00 w sali koncertowej uroczystym wystąpieniem patronów "Nocy w muzeum", a zakończy organem muzycznym w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego. Dobranoc!

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.