PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Od dziennika do obrazu. Wokół twórczości Józefa Czapskiego

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Inne

dzienniki MNKZa tydzień, w środę 11 października, w Muzeum Śląskim odbędzie się wykład poświęcony Józefowi Czapskiemu. Wygłosi go Janusz Nowak, kustosz Muzeum Narodowego Biblioteki Czartoryskich w Krakowie i opiekun spuścizny artysty.

Józef Czapski był malarzem, pisarzem, krytykiem sztuki, a także oficerem Polskich Sił Zbrojnych gen. W. Andersa oraz jednym z najwybitniejszych polskich diarystów. Czapski, żyjąc, patrząc, pisząc i czytając, szukał prawdy o sobie samym i innych w samotności i w spotkaniach z ludźmi. W malarstwie i na kartach dziennika próbował zatrzymać ulotność "błyskawiczności widzenia i myśli".

Czytaj więcej...

Wyróżnienie dla Muzeum Śląskiego za Otwartość i Dbałość o Publiczność

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Inne

Ziva AwardW miniony piątek, 22 września 2017 r., na gali wręczenia nagród Živa Award w Bled (Słowenia) Muzeum Śląskie otrzymało Wyróżnienie za Otwartość i Dbałość o Publiczność.

Živa Award przyznawana jest przez Forum Kultur Słowiańskich, pozarządową organizację działającą od 2004 roku. Celem Forum jest wspieranie wymiany informacji i wdrażanie wspólnych projektów kulturalnych, edukacyjnych i badawczych pomiędzy krajami posługującymi się językami słowiańskimi.

Czytaj więcej...

Legenda Polonii na muralu

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Inne

Paweł RyżkoZa sprawą Muzeum Miejskiego w Tychach w mieście pojawi się kolejna artystyczna instalacja. Tym razem zostanie dłużej niż "nowa twarz" Żyrafy, którą mogliśmy oglądać pod koniec wakacji. W przyszłym tygodniu nad muralem nawiązującym do historii Polonii Tychy pracować będzie Paweł Ryżko – artysta i grafik. Praca pojawi się przy ul. Arkadowej 2.

Projekt Pawła Ryżko to hołd złożony Polonii Tychy, czyli pierwszej drużynie w tzw. Nowych Tychach, których budowa rozpoczęła się w latach 50. XX w. Polonia, choć występowała tylko w A-klasie, była uwielbiana przez kibiców, ceniących ambicję i talent sportowców. Zanim w Tychach pojawił się wielosekcyjny GKS, to właśnie Polonia kształciła sportowców – oprócz piłkarzy także siatkarzy, kolarzy czy lekkoatletów.

Czytaj więcej...

Rozdano Nagrody Scenograficzne im. Jerzego Moskala 2017

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Inne

NSJM 1Wczoraj (22 września) w Muzeum Śląskim odbyła się uroczystość rozdania Nagród Scenograficznych im. Jerzego Moskala. Konkursowi skierowanemu do młodych scenografów towarzyszy wystawa "Wymiary scenografii".

Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala jest spotkaniem młodych scenografów i ich mistrzów, a jego celami są wymiana poglądów i dyskusja o współczesnym kształcie polskiej plastyki. Wystawa "Wymiary scenografii" prezentuje prace artystów, którzy zgłosili swój udział w konkursie. Na ekspozycję składają się prace dyplomowe studentów uczelni artystycznych. Stanowią one materiał porównawczy nie tylko dla pedagogów i ich uczniów, ale także dla widzów. Wydarzenie promuje młodych twórców, którzy mają wyjątkową możliwość przedstawienia swoich realizacji w ramach działań Centrum Scenografii Polskiej, jedynego ośrodka tego typu w Polsce. Nagrody przyznało jury w składzie: Katarzyna Borkowska, Jerzy Murawski, Magdalena Musiał, Lech Raczak oraz Agnieszka Kołodziej-Adamczuk reprezentująca Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Czytaj więcej...

Alchemia Światła 2017

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Inne

Alchemia Światła 2017 plakatMultimedialne animacje i widowiskowe efekty specjalne, teatr ognia, pokazy świetlne, laserowe i pirotechniczne, muzyka, śpiew i taniec w żywym planie – to wybrane elementy składające się na widowisko "Alchemia Światła", które 15 września dwukrotnie pokazane zostanie na placu Sejmu Śląskiego: o godzinie 21:00 i 22:30.

"Alchemia Światła" realizowana była już wcześniej we Wrocławiu i w Krakowie – przed Narodowym Forum Muzyki oraz na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu w 2015 roku. Teraz w Katowicach publiczność zobaczy jej zupełnie nową odsłonę. Twórcy, wykorzystując różnorodne formy światła, opowiedzą kolejną historię, a zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego stanie się areną walk żywiołów, które przedstawią opowieść o naturze stworzenia, duchowej materii będącej pierwotną energią naszego świata.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.