PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Alchemia Światła 2017

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Inne

Alchemia Światła 2017 plakatMultimedialne animacje i widowiskowe efekty specjalne, teatr ognia, pokazy świetlne, laserowe i pirotechniczne, muzyka, śpiew i taniec w żywym planie – to wybrane elementy składające się na widowisko "Alchemia Światła", które 15 września dwukrotnie pokazane zostanie na placu Sejmu Śląskiego: o godzinie 21:00 i 22:30.

"Alchemia Światła" realizowana była już wcześniej we Wrocławiu i w Krakowie – przed Narodowym Forum Muzyki oraz na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu w 2015 roku. Teraz w Katowicach publiczność zobaczy jej zupełnie nową odsłonę. Twórcy, wykorzystując różnorodne formy światła, opowiedzą kolejną historię, a zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego stanie się areną walk żywiołów, które przedstawią opowieść o naturze stworzenia, duchowej materii będącej pierwotną energią naszego świata.

Czytaj więcej...

"Moje podróże małe i duże" – konkurs fotograficzny

 • Dodano:
 • Autor: DKCh
 • Kategoria: Inne

Konkurs MPMiD2017 - plakatUtrwalenie w fotografii piękna podróżowania i poznawania świata, prezentowanie różnorodnych osiągnięć twórczych w szeroko rozumianej tematyce podróży, popularyzacja fotografii podróżniczej, gromadzenie najciekawszych fotografii o tematyce podróżniczej – to główne cele, które przyświecają Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Suszcu, organizatorowi kolejnej edycji Konkursu Fotografii Podróżniczej i Turystycznej "Moje podróże małe i duże".

Konkurs ma charakter otwarty, mogą wziąć w nim udział wszystkie osoby, które ukończyły 16 lat. Przedmiotem fotografii mogą być krajobrazy, zabytki i urokliwe miejsca, które uczestnicy konkursu podziwiali lub odwiedzali w czasie wakacyjnych wojaży.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy fotografie. Zestawy wielozdjęciowe będą traktowane jako jedna praca pod warunkiem, że stanowić będą jednolitą kompozycję i zostanie to wyraźnie zaznaczone w karcie zgłoszenia.

Czytaj więcej...

298 111

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Inne

05 Unite Against DividersMuzeum Śląskie wspólnie z OFF Festivalem wyprowadza sztukę w przestrzeń publiczną. Na ulicach Katowic wkrótce pojawi się wystawa "298 111".

Wystawa "298 111" będzie pilotażową odsłoną programu "muzeum, glosarium", który w latach 2018–2020 realizowany będzie przez Muzeum Śląskie wspólnie z OFF Festivalem. Współpraca rozpocznie się od wyprowadzenia sztuki z muzeum w przestrzeń, w której trudno odróżnić ją od "nieartystycznego" szumu. Ramy wystawiennicze tegorocznej odsłony projektu wyznaczą administracyjne granice miasta. Na terenie całych Katowic zawiśnie seria plakatów przygotowanych przez międzynarodową grupę ponad trzydziestu artystek, artystów i kolektywów. Akcja plakatowania miasta rozpocznie się na samym początku sierpnia, a jej punktem kulminacyjnym będą dni OFF Festivalu (3–5 sierpnia).

Czytaj więcej...

Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Inne

Performatywny Magazyn - Pozdrowienia z Katowic grafika2Muzeum Śląskie kończy przygotowania do nowego projektu o nazwie "Performatywny Magazyn". W pierwszej jego odsłonie powstaje instalacja "Pozdrowienia z Katowic", przygotowywana w dawnym magazynie odzieżowym. Autorki – Aleksandra Czupkiewicz i Maria Wawer – nawiążą w niej do pocztówek z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego, którego stałym elementem był gęsty dym pochodzący z kopalń. Prezentowana będzie od 14 lipca do 17 września.

Spojrzeniu "wstecz" towarzyszyć będzie współczesna forma wyrazu. Integralną częścią instalacji będzie wideo-art Jakuba Lecha. Zrewitalizowane obiekty z ery przemysłowej zostaną w nim ukazane podczas wydobywania surowców (w rzeczywistości minionej). Ówczesny odbiór, wrażenia i odczuwanie w mieście przemysłu w czasach obecnych są ulotne i niemożliwe oczywiście do powtórzenia. Gęsty dym i zamglony obraz mają przywrócić aurę ośrodka przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, a jednocześnie skomentować krytycznie otaczającą nas miejską rzeczywistość.

Czytaj więcej...

Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Inne

Jerzy MoskalMuzeum Śląskie w Katowicach rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala – zmarłego w ubiegłym roku założyciela Centrum Scenografii Polskiej. Projekty należy przesyłać do 15 lipca br.

Do konkursu mogą zgłosić się absolwenci studiów artystycznych I i II stopnia, którzy swoje prace obronili w roku akademickim 2016/2017, a także debiutanci, których scenografie zostały zrealizowane w sezonach 2012–2017. Projekty oceni jury konkursu, którego werdykt zostanie ogłoszony podczas gali 22 września 2017 w siedzibie Muzeum Śląskiego. Zwycięzcy każdej z kategorii otrzymają 1500 złotych.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.