PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sentymentalny obraz Śląska w malarstwie Pawła Wróbla

sentymentalny-obraz-slaska-w-malarstwie-pawla-wrobla-wyklad-dr-jacka-kurkaPochodzący z Katowic Paweł Wróbel to jeden z najciekawszych górnośląskich plastyków nieprofesjonalnych. We wtorek 19 września w czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego wykład poświęcony jego twórczości wygłosi Jacek Kurek.

Paweł Wróbel urodził się w Szopienicach, a wychowały go hałdy, na których spędzał w dzieciństwie większość czasu. Skończył zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej i mimo zdolności plastycznych, które wykazywał od najmłodszych lat, nikt nie pomógł mu rozwijać się w tym kierunku. Ponieważ musiał zarabiać na swoje utrzymanie już jako dziewięciolatek, umiejętności plastyczne szybko stały się szansą na dodatkowy dochód.

Czytaj więcej...

Archeologia górnośląska w 20-lecie śmierci prof. Jerzego Szydłowskiego

W czwartek 21 września w sali Rady Wydziału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 11 odbędzie się konferencja naukowa "Archeologia górnośląska w 20-lecie śmierci prof. Jerzego Szydłowskiego" poświęcona wybitnemu uczonemu, archeologowi, nauczycielowi akademickiemu, muzealnikowi związanemu z Muzeum Śląskim.

Jerzy Szydłowski pracował w Muzeum Śląskim w Katowicach od czasu restytucji. Na prośbę Lecha Szarańca, dyrektora Muzeum, 2 września 1985 roku objął funkcję kierownika tworzącego się Działu Archeologii i przez 12 lat koordynował i animował pracę tego działu. Zainicjował wydawanie Śląskich Prac Prahistorycznych i był ich redaktorem. Nadzorował współprowadzone przez Dział Archeologii w latach 1986–1988 badania wykopaliskowe na osadzie kultury łużyckiej i grodzisku wczesnośredniowiecznym w Kamieńcu. Wspierał także organizowane przez pracowników działu wystawy, m.in.: Nowe nabytki działu archeologii (1989), Biskupin, gród nad jeziorem (1990/1991), 70 lat Muzeum Śląskiego (1994), Złoto stepu. Koczownicy Ukrainy (1997). Pod jego kierownictwem Dział Archeologii Muzeum Śląskiego zorganizował dwie międzynarodowe konferencje naukowe – w 1989 roku na temat Górny Śląsk w dobie plemiennej wczesnego średniowiecza i w 1994 Dziedzictwo kulturowe epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

Czytaj więcej...

Alchemia Światła 2017

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Inne

Alchemia Światła 2017 plakatMultimedialne animacje i widowiskowe efekty specjalne, teatr ognia, pokazy świetlne, laserowe i pirotechniczne, muzyka, śpiew i taniec w żywym planie – to wybrane elementy składające się na widowisko "Alchemia Światła", które 15 września dwukrotnie pokazane zostanie na placu Sejmu Śląskiego: o godzinie 21:00 i 22:30.

"Alchemia Światła" realizowana była już wcześniej we Wrocławiu i w Krakowie – przed Narodowym Forum Muzyki oraz na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu w 2015 roku. Teraz w Katowicach publiczność zobaczy jej zupełnie nową odsłonę. Twórcy, wykorzystując różnorodne formy światła, opowiedzą kolejną historię, a zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego stanie się areną walk żywiołów, które przedstawią opowieść o naturze stworzenia, duchowej materii będącej pierwotną energią naszego świata.

Czytaj więcej...

Łączymy pokolenia

  • Dodano:
  • Autor: DKCh
  • Kategoria: Wystawy

ŁączymyPokolenia - banerPod nazwą "Łączymy pokolenia" w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach o godzinie 18:00 rozpocznie się jutro wrześniowy Wieczór sztuk. Nazwa "Łączymy pokolenia" nie jest tutaj przypadkowa – na Wieczór złożą się bowiem: wernisaż prac uczniów Liceum Plastycznego w Żorach "To my", jak i wernisaż fotografii doświadczonego fotografika Janusza Wojcieszaka, składających się na cykl "W buku nadzieja". Obie wystawy czynne będą do 3 października br.

Na wystawie "To my" licealiści zaprezentują własne realizacje malarskie i rysunek. Pokazane zostaną prace nauczycielki Małgorzaty Pedowicz oraz uczniów: Alicji Walczyk, Julii Zarzyckiej, Sandry Majeckiej, Wiktorii Piechy, Damiana Nowaka oraz Walida Zanndouchego. Wszystkie prace, wykonane zostały w roku szkolnym 2016/2017 pod okiem nauczyciela i dyrektora szkoły Krystyny Ostrowskiej. Wystawa po raz pierwszy, poszerzona wtedy o rzeźbę, ceramikę, fotografię i projekty graficzne, była prezentowana na przełomie kwietnia i maja br. w Muzeum Miejskim w Żorach.

Czytaj więcej...

Bytom oczyma seniorów

  • Dodano:
  • Autor: /informacja nadesłana/
  • Kategoria: Wystawy

Galeria na Poziomie Wojciech SokolnickiMają ponad 60 lat, mnóstwo energii i wielką pasję – fotografię. To studenci Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ich prace można oglądać w tym miesiącu na wystawie "Bytom inspiruje" w bytomskiej Galerii na Poziomie.

Niektórzy z nich zajmują się fotografią od czasów wczesnej młodości, inni odkryli ją dopiero niedawno. Studenci Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pokazują na zdjęciach znany Bytom z nieznanej perspektywy – miejsca, w których klimat historii umiejętnie łączy się z duchem nowoczesności.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.