PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Hungarian National Folk Ballet w Polsce

hungarian-sosnowiecJuż wkrótce Polacy będą mieli okazję zobaczyć występy artystów prosto znad Dunaju. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy odbędzie trasę po 5 miastach. W jego repertuarze znajdzie się nie tylko tradycyjna muzyka madziarska, ale też żydowska i góralska. Występy odbędą się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy (Hungarian National Folk Ballet) powstał w 1951 roku. Jego celem było zbieranie i upowszechnianie autentycznej muzyki ludowej oraz zachowanie węgierskich tańców oraz strojów. Zyskał ogromną popularność, a jego artyści występowali łącznie w ponad 50 krajach dla aż 8 milionów osób! Każdego roku w swojej siedzibie w Budapeszcie prezentują się publiczności około 120 razy.

Muzyka ludowa ponownie zyskała popularność na początku lat 70. Profesjonalne zespoły zaczęły włączać do swojego repertuaru motywy ludowe i odwzorowywać tradycyjne tańce. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wprowadził własną interpretację folkloru i zaczął łączyć go z elementami tańca współczesnego. W ten sposób w sztukę ukazującą historyczne aspekty życia wplótł współczesne treści i przesłania.

Na Górnym Śląsku Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi już jutro (18 października) w Sosnowcu (Sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, godzina 19:00), a następnie już w Kielcach, Warszawie, Rzeszowie, Lublinie.

W programie występu zatytułowanym "Wołanie Karpat" znajdują się utwory pochodzące z różnych kultur, między innymi rumuńskiej, żydowskiej czy polskiej. Będzie można usłyszeć także pieśni ewangelickie oraz średniowieczne. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć w wykonaniu Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego choreografie związane z tradycją polskich górali, zwyczajowe tańce cygańskie Seklerów z Karpat Wschodnich z regionu Csík, jak i karnawałowy taniec przebierańców.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.