PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017

KTU-press-photo-by-Tuomo-ManninenW dniach 8-11 września Katowice świętować będą 152. rocznicę nadania praw miejskich. Z oczywistych względów mocny nacisk położony zostanie w tym roku na muzykę.

Najważniejszy muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą zbliżające się targi i festiwal muzyki świata WOMEX. Dlatego też artyści zaproszeni na koncert plenerowy w sobotę 9 września w Strefie Kultury reprezentują scenę world music. Są nimi: estoński Trad.Attack! (występowali na WOMEX 2016) oraz fiński akordeonista Kimmo Pohjonen, współtworzący zespół KTU. Jego partnerzy, znani z King Crimson, to Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). KTU, któremu ton nadaje muzyk z Finlandii, oraz Trad.Attack! z Estonii łączy też historia. Oba kraje świętują wkrótce 100-lecie niepodległości.

Aukso. fot. DavidoOkrągłe rocznice stoją też za dwoma innymi urodzinowymi projektami. 85. rocznica urodzin Wojciecha Kilara jest okazją do otwarcia jego muzyki na nową publiczność. Spróbuje tego dokonać Szymon Padoł, muzyk znany jako 5cet, który wraz z Wiesławem Świderskim oraz Orkiestrą Aukso podjął się przygotowania nowych aranżacji takich utworów, jak chociażby "Orawa" czy fragmentów muzyki do "Draculi" F.F Coppoli. Ten koncert zabrzmi 11 września w sali Miasta Ogrodów.

Jacek Cygan foto  Hanna PrusWcześniej, 9 września, swoje 40-lecie twórczości będzie świętować autor piosenek Jacek Cygan. Z tej okazji Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i jej goście wykonają nowe aranżacje autorstwa Krzysztofa Herdzina. Na jednej scenie spotkają się m.in.: Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski i... Daniel Olbrychski.

W programie Urodzin znajdą się również jazzowe wersje przebojów The Police na koncercie Marty Król i Paweł Tomaszewski BandMarta Król Tribute to The PoliceTribute To The Police oraz recital Józefa Skrzeka w kościele w Bogucicach, a także młoda scena elektroniczna partnerskiego miasta Saint-Ѐtienne we Francji.

– Po wakacyjnych koncertach muzyki popularnej, na które zapraszaliśmy w czerwcu i lipcu – myślę tu o Nocy Świętojańskiej oraz koncercie Lata z Radiem – Urodziny Miasta Kocham Katowice przyniosą nam muzykę bardziej rockową i folkową. Jak zwykle nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli kameralnych koncertów. Szczególnie cieszę się, że w specjalny sposób uczczona zostanie pamięć naszego wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. Mam nadzieję, że mieszkańcy Katowic i Metropolii licznie wezmą udział w święcie naszego miasta – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.