PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Blindead w klubie studenckim Arkada

W środę, 29 grudnia, w klubie studenckim Arkada, wystąpią: polski zespół Blindead oraz zespoły Ketha, Moanaa i HRV.

 

Blindead to polski zespół post-metalowy, w swoich brzmieniach nawiązujący zarówno do doom metalu, jak i sludge metalu. Grupa powstała w 1999r. w Gdyni pod nazwą Incorrect Personality. W skład Blindead wchodzą: Nick (wokal), Deadman (gitara), Havoc (gitara), Konrad (perkusja), Zvierzak (bas), Hervy (sample etc.), K-Vass (wizualizacje na koncertach).

 

Dyskografia zespołu obejmuje obecnie cztery krążki: długogrające "Devouring Weakness" (2006), "Autoscopia / Murder in Phazes" (2008) i "Affliction XXIX II MXMVI" (2010) oraz EP "Impulse" (2009).

 

Blindead1Zespół powstał z inicjatywy Michała 'Zimy' Zimorskiego - bas i Mateusza Śmierzchalskiego (Havoc)-gitara. W przeciągu paru miesięcy do składu dołączyli kolejni muzycy: Marek Zieliński (Deadman) - gitara, Konrad Ciesielski - perkusja i Patryk Adamczyk - wokal. Z założenia miał to być bardziej niezobowiązujący projekt, stworzony dla własnej przyjemności, niż zespół z prawdziwego zdarzenia. Zresztą w tym samym czasie Havoc został gitarzystą Behemoth, który był dla niego sprawą priorytetową.

 

W początkowym okresie grupa funkcjonowała jako Incorrect Personality. Pod tym szyldem zarejestrowany został jeden materiał demo, który ze względu na jakość i jeszcze dość słabe umiejętności kompozycyjne nie był rozpowszechniany. W 2002 r. zespół zdecydował się nagrać swoją pierwszą płytę z inż. Arkadiuszem 'Maltą' Malczewskim w studio Hendrix oraz wrocławskim Tower. Niestety, sesja nie została zakończona, ponieważ w trakcie jej trwania wokalista Patryk Adamczyk zdecydował się opuścić I.P.


Poszukiwania nowego frontmana trwały ponad rok. W połowie 2003 r. pojawił się Patryk Zwoliński (Nick), który był wówczas członkiem Neolithic. Ze względu na barwę głosu i świetny kontakt z resztą składu, okazał się On idealną osobą na to stanowisko. To z pewnością był moment przełomowy. Dwa miesiące później, już pod nową nazwą, zostało zarejestrowane demo pt. "Dig for me...".

 

Po powrocie ze swojej pożegnalnej trasy po Stanach Havoc opuścił Behemoth, między innymi po to, aby poświęcić się graniu w Blindead. Od tej pory zespół zaczął grać regularne próby, co zaowocowało błyskawicznym rozwojem ich stylu.

 

BlindeadW styczniu 2004 r. niespodziewanie doszło do kolejnej zmiany w składzie. Jeden z założycieli, basista Michał Zimorski postanowił odejść z powodu różnic na płaszczyźnie muzycznej. Funkcję tą od tej pory przejął Rafał 'Brovar' Brauer, znany niektórym ze współpracy z Behemoth, Immemorial i innymi.

 

W lipcu 2005 roku Zespół udał się do Dębicy, gdzie z pomocą Janusza Bryta w jego Screw Factory Studio zarejestrował 6 numerów, składających się na pierwszą długogrającą płytę Blindead zatytułowaną "Devouring Weakness", która ukazała w lipcu 2006 roku nakładem Empire Records.

 

Debiut został bardzo dobrze przyjęty przez fanów, jak i media muzyczne. "Zespół stoi ponad stylistycznymi podziałami, tworząc jednocześnie muzykę na wysokim poziomie artystycznym. "Devouring Weakness" to płyta ambitna, frapująca i emocjonalna"(Rumor.pl). Pod koniec 2006 roku Blindead zagrali pierwszą trasę po Polsce (TORMENT TOUR) w towarzystwie bardzo odmiennym stylistycznie (Hermh, Hell-Born i Massemord), na którą składało się 11 koncertów. W między czasie doszło do kolejnej zmiany składu na pozycji basisty. Brovar opuścił Blindead, ze względu na obowiązki związane z pracą jako techniczny Vader, która wiązała się z częstymi wyjazdami na długie trasy, co w dużym stopniu kolidowało z planami zespołu.

 

W trakcie pracy nad drugą płytą jego miejsce zajął Piotr "Zvierzak" Kawalerowski. W tym czasie pojawiła się też zupełnie nowa postać w zespole, Bartosz Hervy - znany między innymi z AGONISED BY LOVE i twórczości solowej (H_12, HERVY), który zajął się partiami klawiszowymi jak i samplami. Dzięki jego osobie, brzmienie Blindead zyskało bardzo dużo przestrzeni.

 

Materiał, na który składa się 7 kompozycji, był gotowy pod koniec lipca i został zarejestrowany w sierpniu 2007, również w Screw Factory Studio w Dębicy, ponownie z Januszem Brytem w roli realizatora i współproducenta. Muzycznie zespół odszedł od typowo metalowego grania i rozwinął się w kierunku bardziej rozbudowanych, kontrastowych form, które czasem zahaczają o klimaty industrialno-ambientowe. Warto też wspomnieć, że w jednym z utworów pojawił się Wacław 'Vogg' Kiełtyka (DECAPITATED), który gościnnie zagrał solo na akordeonie.

 

Listopad 2007, to kolejna trasa po Polsce, czyli Mind Eaters Tour z ANTIGAMA i NYIA.
Pod koniec roku zespół otrzymał propozycję od Tomka Jurka (wtedy jeszcze w Deadline Agency i Shortcut, a obecnie Asymmetry Booking), który zaproponował umieszczenie jednego utworu na promocyjnej składance 'Shortcut To Polish Music'. Blindead znalazło się tam obok takich zespołów jak: RIVERSIDE, BEHEMOTH, ANTIGAMA, NYIA, DICK 4 DICK, PROGHMA-C i wielu innych. Niedługo później Tomek zaprosił Blindead w roli supportu na koncerty, które sam organizował czyli: THE OCEAN i THEMA 11 we wrocławskim Firleju oraz parę miesięcy później CULT OF LUNA w Warszawie i Wrocławiu.

 

W czerwcu 2008 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórniami FORESHADOW MUSIC i DEADLINE RECORDS, dzięki którym album zatytułowany 'Autoscopia / Murder In Phazes' ujrzał światło dzienne 18 sierpnia 2008 roku. Cztery dni przed premierą albumu zespół zagrał jako support przed NEUROSIS na ich jedynym koncercie w Polsce w warszawskiej Stodole. Koncert ten jest z pewnością najjaśniejszym punktem w dotychczasowej 'karierze' Blindead.

 

źródło: www.lastfm.pl

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.