PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Armia i Izrael w klubie Cogitatur

plakat-armia-web1Rok 2010 to szczególny czas dla zespołów ARMIA i IZRAEL. Obydwa obchodzą 25lecie swojego istnienia. Dlatego zaprzyjaźnieni od lat muzycy postanowili połączyć siły i uczcić tę okazję specjalną trasą koncertową. Podczas koncertów ARMIA & IZRAEL usłyszeć będzie można nieśmiertelne przeboje oraz wspólnie przygotowane aranżacje, nie zabraknie także nowości. Będzie to niepowtarzalna okazja zobaczyć na jednej scenie tak wybitnych muzyków niezależnej polskiej sceny rockowej jak Tomasz Budzyński, Darek "Maleo" Malejonek, Robert Brylewski czy Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego.

 

Zespół Armia powstał w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w słynnej Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego. Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof "Banan" Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie. 

Zespół wydał kilkanaście płyt, z których wydana w 1990 roku "Legenda" oraz "Triodante" z 1994 r. zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Grupa potwierdziła swoją klasę, dając setki koncertów w całej Polsce (m.in. z Killing Joke i New Model Army z Wielkiej Brytanii) i biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą. Działalność koncertową dokumentują albumy: "Exodus" (1991), "Soul Side Story" (2000), "Koncert na 20-lecie" (2006) i "Przystanek Woodstock 2004" (2007).

W ciągu dwudziestokilkuletniej kariery zespołu w jego składzie grało wielu wybitnych i zasłużonych dla rockowej sceny polskich muzyków. Obecnie zespół tworzą: Tomasz Budzyński - śpiew, Tomasz Krzyżaniak - perkusja, instrumenty perkusyjne, Krzysztof Kmiecik - gitara basowa, Rafał Giec - gitara, Krzysztof Banasik - waltornia oraz Jakub Bartoszewski - waltornia.

 

Izrael - polski zespół muzyczny grający muzykę reggae, utworzony przez Roberta Brylewskiego i Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego w 1982 po ustaniu działalności Brygady Kryzys. Uznawany jest za pierwszy polski zespół, grający ten typ muzyki. Siedzibą zespołu były warszawskie Hybrydy. Izrael grał najdojrzalszą, najbardziej tradycyjną i typową odmianę reggae, tzw. roots reggae, dorównując swoją muzyką twórczości oryginalnych zespołów czarnoskórych muzyków z Jamajki, czy Londynu, co było ewenementem na skalę nie tylko polską.

W roku 2006 zespół dał kilka koncertów pod szyldem Magnetosfera, rok później reaktywował się pod oryginalną nazwą. "Izrael".

 

Oba zespoły wystąpią w Klubie Muzycznym Cogitur w Katowicach w ramach specjalnej trasy koncertowej. Początek w pierwszy dzień Świąt (25/12) o godz. 19:00.

 

źródło: www.lastfm.pl

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.