PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

TSA

TSATSA (Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) - polski zespół heavy metalowy z Opola, założony w 1979 roku początkowo jako zespół instrumentalny (bez wokalisty) wystąpi ponownie w Katowicach już jutro (19/12/2010) w Mega Clubie.

 

W 1981 TSA wygrało festiwal w Jarocinie. W tym samym roku do zespołu dołączył wokalista Marek Piekarczyk. Wraz z zespołami: Turbo i Kat należą do tak zwanej "Wielkiej Trójki Polskiego Heavy Metalu".

 

Ich muzyka charakteryzuje się ciężkim brzmieniem, bardzo ekspresyjnymi utworami oraz wykazuje dużą żywiołowość podczas koncertów. Muzyka grupy TSA była wypadkową twórczości grup AC/DC i wczesnych dokonań Led Zeppelin. Słychać to doskonale na albumach Live, TSA, anglojęzycznej Spunk i polskiej edycji Heavy Metal World. Na zagranicznej wersji tego ostatniego wydawnictwa uwydatniły się inspiracje współczesnym metalem. Jeszcze dalej posunął się na Procederze, gdzie eksperymentuje z soulowymi zaśpiewami (Mój Cień Omija Mnie).


Teksty grupy pasowały do muzyki, lecz nie były typowymi heavy metalowymi wierszykami. W latach osiemdziesiątych teksy pisał Jacek Rzehak. Były one mocno kontestatorskie, wyrażały niezgodę na komunistyczną "poprawność". Później pałeczkę tekściarza przejął Piekarczyk. Jego teksty z "52 Dla Przyjaciół" są dość frywolne i "zabawowe" lecz te z Procederu mówią o ludzkich wadach, o tym, jak wielką krzywdę można wyrządzić wrażliwej jednostce kłamstwem i obłudą.

 

Po latach zmian personalnych i zawieszeń działalności w 2001 zespół powrócił w oryginalnym składzie.


źródło: www.lastfm.pl

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.