PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

KRWAWA INICJACJA

APART_inauguracjaJak rytuał nakazuje, 15 czerwca nastąpiła uroczysta ceremonia otwarcia. Obrzęd przejścia na kolejny, wyższy, osiemnasty już poziom wtajemniczenia w sztukę performatywną, przyznam szczerze budził we mnie strach. Początek czegoś nowego, obcowanie z nieznanym i wstąpienie do tajemniczego stowarzyszenia A PART jest egzystencjonalnym przeżyciem, które pozostawia ślad. Mistrzyni teatralnego obrzezania -zmysłowa Monika Wachowicz oraz członek i dawca życia Teatru A PART - Marcin Herich, w towarzystwie niezwykle skromnej, a jakże istotnej w widowiskowej organizacji - Katarzyny Pryc, dali znak. Wszystkie znaki na scenie zwiastowały narodzenie, odrodzenie i cykliczne ożywienie międzynarodowego festiwalu A PART. Wielojęzyczność komunikacji werbalnej i niewerbalnej jest tu niewytłumaczalnie zrozumiała. Pewnych rzeczy (wytłumaczyć) się nie da...

 

TRUDNO O TYM MÓWIĆ

 

The_Tiger_Lillies_2Człowiek – zagadka i kobieta – inspiracja, czyli artysta i muza, piękna i bestia, stanowią jedno teatralne ciało. Spoiwem ich więzi jest emocja i popęd – imponderabilia. Razem stworzyli i uświęcili (przez 10 dni wielkich wydarzeń) coś autorskiego, niewerbalnego, eksperymentalnego, alternatywnego i innowacyjnego... Katowickie dzieło ich życia liczy 18 lat. Jest dojrzałe i niezależne. Wymyka się... Nie sposób ubrać je w słowa.

 

 

TRUDNO MÓWIĆ O TYM PO POLSKU

 

Angielski THE TIGER LILLIES bluźni, pluje i głosowo wymiotuje. Obsceniczna wydzielina kontrkultury Pank - RUCHEM (kulturowo-społecznym) tradycyjnie BRECHTA (i drwi ze wszystkiego, łamiąc tabu). Brechtowska twórczość ma charakter buntowniczy i rewolucyjny. Epicki teatr, operując falsetem i efektem obcości, przybiera maskę klowna. Zachowanie dystansu, pomimo usilnych starań cyrkowych performatorów rzucających nas na tygrysie pożarcie, pozostaje poza horyzontem możliwości najskuteczniejszej tresury. Bestia w dzikości swej ma coś pierwotnego, naturalnego, prawdziwego, dziewiczego i nieskażonego ucywilizowaniem. Owo niewyrażalne skrywa pod mroczną powierzchnią niesamowitą wrażliwość. Ciepły głos wokalisty Martyna Jacques'a, podobnie jak oczy Marcina Hericha, topią pierwsze lody. Inicjacja się udała. Zaczynamy nowe artystyczne życie od śmierci.

 

 

The_Tiger_LilliesURODZENI 1989 MORDERCY

 

Czerń, jak się okazuje, ma wiele odcieni. W wykonaniu Tigerów nie jest to ekskluzywna elegancja, a raczej awangardowy ekscentryzm. Moje początkowe obawy okazały się (sur)realnym zagrożeniem dla braku formy i treści. Teksty i muzyka, zapis i wykonanie oraz cała estetyka zespołu (założonego w znamiennym 1989 roku) odebrała mi (nie) tylko mowę... Za to otrzymałam coś o wiele cenniejszego - wolność myśli. Uśmiercona i zmartwychwstała, z dobrą nowiną po koncercie, poszłam w świat głosić, że 18. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK PERFORMATYWNYCH żyje!Niech żyje nam (do 25 czerwca)!

 

 

18. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART, koncert inauguracyjny: The Tiger Lillies, Kinoteatr Rialto, 15.06.2012;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.