PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Katherina i jej debiutancka płyta "Athina"

AthinaNa polski rynek muzyczny wkroczyła nowa artystka – KATHERINA – wokalistka [sopran], pedagog, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2008 rozpoczęła współpracę z greckim kompozytorem i aranżerem, Odysseasem Konstantinopoulosem, który dokonał klasycznego opracowania utworów czołowych greckich kompozytorów. Tak zrodził się pomysł wspólnej płyty "ATHINA".

 

Mikis Theodorakis, jeden z najbardziej znanych kompozytorów greckich, autor muzyki do filmu "Grek Zorba", po wysłuchaniu pierwszych nagrań wyraził swoją aprobatę i zgodę na wykorzystanie swoich kompozycji na powstającej płycie. Utwór pilotażowy "Tipota den paei chameno" miał premierę na antenie programu III Greckiego Radia 22 września 2008r. w audycji zapowiadającej pierwsze koncertowe wykonanie utworów greckich kompozytorów w Warszawie (26 września 2008r.). Grecka, koncertowa premiera płyty, odbyła się 1 lipca 2011r. w Nestorio w północno-zachodniej Grecji. Katherina, od 2007 roku, prowadzi również działalność pedagogiczną odnosząc i na tym polu sukcesy. W tym miesiącu "Athina" trafiła do rąk polskich odbiorców (premiera płyty miała miejsce 14 lutego).

 

Płyta "Athina" jest prezentacją pieśni czołowych greckich kompozytorów, takich jak: Mikis Theodorakis, Stavros Kouyioumtsis, Manos Chatzidakis, Manos Loizos, Stavros Ksarchakos oraz Apostolos Kaldaras w nowych aranżacjach Odysseasa Konstantinopoulosa. Ukazuje muzykę grecką, jej korzenie i głębię, w nowym, nieznanym w Polsce świetle. Tematyka prezentowanych pieśni związana jest z kluczowymi wydarzeniami historycznymi współczesnego państwa greckiego, które spowodowały powstanie wielkich fal emigracyjnych. Całość śpiewana jest klasycznie, w języku greckim. Współwykonawcami w trzech utworach są: Jorgos Motsios, grecki wokalista (Ta trena pou figan), Janusz Kruciński, solista Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (Prosfigia) oraz Artur Święs, aktor Teatru Śląskiego w Katowicach (Tipota den paei chameno). Na płycie grają czołowi polscy i greccy muzycy: Jerzy Główczewski, Vasso Dimitriou, Thanos Giouletzis, Jorgos Bechlivanoglou, Savvas Christodoulou, Manolis Karantinis, Michalis Porfiris.

 

Koncerty promujące nową płytę na Śląsku:

  • 17 lutego 2012 /piątek/ godz. 20.00 - Wodzisławskie Centrum Kultury
  • 19 lutego 2012 /niedziela/ godz. 18.00 - Rydułtowskie Centrum Kultury
  • 21 lutego 2012 /wtorek/ godz. 19.00 - Chorzowskie Centrum Kultury

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.