PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Życie pieśniczką pisane

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

Życie Pieśniczką pisaneW lipcu światło dzienne ujrzała płyta "Życie pieśniczką pisane". Zarejestrowano na niej autorskie opracowania śląskich pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza w wykonaniu Grzegorza Płonki oraz zaangażowanych do projektu muzyków. W czwartek, 28 września, podczas koncertu promującego płytę, w Studiu Koncertowym Radia Katowice będzie można usłyszeć te utwory na żywo.

Wykonywane przez Płonkę utwory pochodzą z okresu od około XVI wieku do lat 30. XX wieku. W swej treści obrazują one różne etapy i aspekty ludzkiego życia – od narodzin do śmierci.

Czytaj więcej...

Wieczór Muzyki Żydowskiej

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

Wieczor Muzyki Zydowskiej"Miasteczko Bełz", "Rebeka", "Bubliczki" i inne pieśni wywodzące się z tradycji żydowskiej zabrzmią podczas trzeciego z festiwalowych koncertów XXVI edycji "Viva il canto". W podróż po tych muzycznych obszarach zabiorą słuchaczy koncertu członkowie zespołu Negev.

Zespół Negev powstał w 2008 roku z inspiracji klimatem i urokiem muzyki żydowskiej. Artystów tej formacji łączy muzykalność, pasja i sceniczne doświadczenie. Wokalistką zespołu jest Agnieszka Bielanik-Witomska, piosenkarka przez wiele lat koncertująca w kraju i zagranicą z Kabaretem "Pod Egidą", a także artystka śląskich teatrów muzycznych – w Gliwicach i w Chorzowie. Na scenie towarzyszą jej: skrzypek Bartłomiej Balcerzak oraz gitarzystka Katarzyna Kupiec.

Czytaj więcej...

Katowice Music Colours Festival – znamy wykonawców

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

KMC2017 PlakatKatowice Music Colours Festival to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy Górnego Śląska i Miasta Muzyki UNESCO. Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się 14 października. Gwiazdą będzie amerykański gitarzysta Eric Gales. Na scenie sali koncertowej Międzynarodowego Centrum Kongresowego wystąpią również: supergrupa P.A.R.K oraz kwartet śląskiego gitarzysty jazzowego Stanisława Sroki.

Eric Gales przyjedzie do Katowic w ramach europejskiego tournée promującego wydany w tym roku album "Middle of The Road". To 18-ta produkcja w jego dyskografii (nie licząc gościnnych sesji i płyt z gatunku "tribute", na których chętnie się udziela).

Czytaj więcej...

Atse Tewodros i Milou&Flint – Before WOMEX 2017

 • Dodano:
 • Autor: /zapowiedź nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

MarioDiBari-9939MFPrzed nami dwa kolejne koncerty z cyklu Before WOMEX. Tym razem (26 sierpnia) przedstawiony zostanie etiopsko-włoski projekt muzyczny Atse Tewodros, a dzień później (27 sierpnia) wystąpi niemiecki duet Milou&Flint.

Atse Tewodros stworzony został przez Gabriellę Ghermandi – wokalistkę z etiopsko-włoskiej rodziny, wychowaną w Addis Abebie, a od niemal 40 lat mieszkającą we Włoszech. Nazwą zespołu Ghermandi oddaje hołd legendarnej postaci z historii Etiopii – cesarzowi Tewodrosowi, który pod koniec XIX wieku obronił etiopską niepodległość. Dlatego też w repertuarze Atse Tewodros Project, obok tradycyjnych pieśni etiopskich wzbogaconych o europejskie aranżacje, znajdują się też pieśni wojenne, w tym z czasów konfliktu włosko-etiopskiego. Koncert Atse Tewodros Project rozpocznie się w Dolinie Trzech Stawów o godzinie 19:00.

Czytaj więcej...

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Koncerty

KTU-press-photo-by-Tuomo-ManninenW dniach 8-11 września Katowice świętować będą 152. rocznicę nadania praw miejskich. Z oczywistych względów mocny nacisk położony zostanie w tym roku na muzykę.

Najważniejszy muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą zbliżające się targi i festiwal muzyki świata WOMEX. Dlatego też artyści zaproszeni na koncert plenerowy w sobotę 9 września w Strefie Kultury reprezentują scenę world music. Są nimi: estoński Trad.Attack! (występowali na WOMEX 2016) oraz fiński akordeonista Kimmo Pohjonen, współtworzący zespół KTU. Jego partnerzy, znani z King Crimson, to Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). KTU, któremu ton nadaje muzyk z Finlandii, oraz Trad.Attack! z Estonii łączy też historia. Oba kraje świętują wkrótce 100-lecie niepodległości.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.