PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Festiwal muzyki świata WOMEX 2017

  • Dodano:
  • Kategoria: Imprezy

WOMEX 2017Dokładnie 41 koncertów czeka na miłośników muzyki podczas festiwalu muzyki świata WOMEX w Katowicach. Ale artystów, którzy wystąpią na pierwszej w Polsce edycji tego prestiżowego wydarzenia będzie o wiele więcej!

Przypomnijmy – WOMEX to największa branżowa impreza i największy festiwal muzyki świata. Co roku w jednym wybranym mieście w Europie spotyka się kilka tysięcy delegatów oraz setki artystów. WOMEX to miejsce, w którym nawiązuje się nowe kontakty, planuje wydarzenia związane z muzyką świata, odkrywa nowe talenty i promuje najciekawsze zjawiska. W Katowicach spodziewane jest ok. 2 500 delegatów.

Osią każdego WOMEX-u są tzw. showcase'y, czyli koncerty artystów i zespołów przed delegatami i publicznością. Wybiera ich elitarne grono jurorów, tzw. 7 Samurajów, złożone ze specjalistów w dziedzinie world music. Już samo zakwalifikowanie się na WOMEX jest wielkim wyróżnieniem (do katowickiej edycji zgłosiło się ich niemal 1 500!). Każdy artysta czy zespół może wystąpić na targach tylko raz w ciągu kariery, dlatego wszyscy grają z pełnym zaangażowaniem.

7 festiwalowych scen

Część festiwalowa (od 26 do 28 października) katowickiej edycji WOMEX to aż 56 koncertów na 7 scenach: w salach NOSPR-u, Spodku, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz klubie Królestwo. Poza koncertami w sali kameralnej NOSPR-u (Daycase Stage oraz koncertami artystów z Katowic, regionu i makroregionu Kato Connections), która może zmieścić tylko delegatów, wszystkie pozostałe będą dostępne dla publiczności.

Ponad 50 artystów

Artyści, którzy wystąpią w Katowicach, reprezentują wszystkie kontynenty i niemal wszystkie style i odcienie muzyki świata. Od muzyki etnicznej, przez folk miejski, fusion po eksperyment. Wszyscy są godni uwagi, a poniższa krótka lista pozwala le[iej zrozumieć różnorodność world music prezentowanego podczas WOMEX-u:

  • Hot 8 Brass Band – orkiestra dęta z Nowego Orleanu. Stali się legendą, gdy po przejściu nad miastem huraganu Katrina zaczęli występować dla mieszkańców w obozach przejściowych i miejscach ewakuacji, podnosząc ich na duchu. Uwiecznił to w swoim dokumencie Spike Lee. Grają nowoczesną, ale odwołującą się do tradycji muzykę Nowego Orleanu.
  • Havana D'Primera – kubański zespół założony przez uznawanego za jednego z najwybitniejszych trębaczy swoich czasów Alexandra Abreu. Podtrzymuje i rozwija tradycję muzyki kubańskiej, łącząc salsę, jazz, funk i muzykę afrokubańską.
  • Leyla McCalla – Amerykanka haitańskiego pochodzenia, klasycznie wykształcona wiolonczelistka, gra na banjo tenorowym i na gitarze, a także komponuje piosenki, czerpiąc z muzyki haitańskiej, kreolskiej, kajuńskiej, amerykańskiego jazzu i muzyki folkowej.
  • Dakh Daughters – zespół działający na granicy burleski, sztuki perfromatywnej i muzyki. Siedem aktorek wciela się liczne role i sięga po różne instrumenty, którymi opowiadają historię wolności, miłości i piękna.


Ostatni Before WOMEX

Od marca mieszkańcy Katowic i regionu uczestniczyli w większości bezpłatnych koncertach poprzedzających festiwal WOMEX, organizowanych pod hasłem Before WOMEX. W Katowicach występowali m.in. Amerykanie z Orkesta Mendoza czy etiopsko-włoski Atse Tewodros Project.

ZPiT ŚląskW dzień przed Koncertem Otwarcia WOMEX odbędzie się ostatni beforowy koncert. Tym razem, po podróży przez cały świat, wrócimy na Śląsk. 24 października o godzinie 19.30 w sali koncertowej Miasta Ogrodów (dawne CKK, plac Sejmu Śląskiego) rozpocznie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" z programem "Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk".

Będzie to dwuczęściowy koncert składający się z utworów i opracowań muzycznych dwóch znakomitych kompozytorów: Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Połączenie tych dwóch wielkich nazwisk w jednym programie nie jest przypadkowe. Obaj twórcy odcisnęli bowiem artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Program obejmie najpiękniejsze inspirowane folklorem dzieła Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny i zarazem największe przeboje Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w opracowaniu choreograficznym Elwiry Kamińskiej.

Pierwsza część koncertu zostanie poświęcona Wojciechowi Kilarowi i znajdą się w niej np.: "Polonez powitalny", "Sowa na gaju siada", "Głęboka studzienka", "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz", "Harnaś i zbójnicy" czy "Tańce górali żywieckich".

W drugiej części, skupionej wokół twórczości Stanisława Hadyny, usłyszymy i zobaczymy m.in.: "Karolinkę", "Gąskę", "Szła dzieweczka", "Hej, te nasze góry", "Słoneczko wyszło" czy "Tańce górali podhalańskich".

Wstęp na koncert jest wolny, nie obowiązują wejściówki.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.