PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

WOMEX – World Music Expo 2017

  • Dodano:
  • Kategoria: Imprezy

WOMEX2017Od 25 do 29 października Katowice będą gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych europejskich wydarzeń muzycznych – Targów Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo). WOMEX należy do ścisłej czołówki wydarzeń o charakterze branżowym, obok MIDEM w Cannes czy Jazz Ahead w Bremie. Co roku przyciąga do jednego wybranego miasta w Europie tysiące wielbicieli world music oraz setki artystów i przedstawicieli sektora muzycznych przemysłów kreatywnych. WOMEX to koncerty, konferencja oraz targi dedykowane specjalistom. Całość otwarta jest również dla miłośników muzyki. Katowice będą pierwszym miastem w Polsce, w którym odbędzie się to wydarzenie.

- Organizatorzy targów i festiwalu WOMEX, wybierając Katowice na miejsce przyszłorocznego spotkania, potwierdzili, że nasze miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

WOMEX jest wydarzeniem dużego rozmiaru. W 2015 roku w Budapeszcie brało w nim udział ponad 2 500 delegatów reprezentujących 1 500 przedsiębiorstw z 90 krajów. Na 7 scenach swoją muzykę zaprezentowało 280 artystów z 50 państw. WOMEX przyciągnął też 320 dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Wydarzenie jest organizowane od 1994 roku. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Berlinie, Sewilli i Kopenhadze. W Katowicach Targi WOMEX będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, hali Spodek oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Koncert otwarcia

Stałym elementem programu każdych targów i festiwalu WOMEX jest koncert otwarcia. W Katowicach pojawią się artyści z kręgu world music z miasta, regionu i kraju.

W środę, 25 października, w sali koncertowej NOSPR-u przedstawiony zostanie wspólny projekt Orkiestry Kameralną AUKSO i zespołów folkowych związanych z Katowicami, regionem i krajem. Wystąpią VOŁOSI, Kapela Maliszów oraz Lautari.

AUKSO i VOŁOSI stanowią serce projektu. Wspólne koncerty orkiestry pod batutą Marka Mosia i katowickiego zespołu braci Lasoniów mają już kilkuletnią historię. Siła smyczków AUKSO wspiera piątkę wirtuozów z kapeli VOŁOSI w nadawaniu muzyce Karpat jeszcze większej, nieskrępowanej energii. VOŁOSI znani są uczestnikom WOMEX-u z występu na targach w 2014 roku.

W dokonaniu wyboru Kapeli Maliszów oraz zespołu Lautari organizatorów wsparło grono polskich i zagranicznych dziennikarzy branżowych. Kapela Maliszów to rodzinny zespół, w którym gra głowa rodu – Jan Malisz – i dwójka jego uzdolnionych dzieci.

Z kolei Lautari, zespół założony i prowadzony przez Macieja Filipczuka, wyróżnia to, że jego artyści repertuaru uczyli się bezpośrednio od muzyków ludowych.

Na program koncertu złożą się utwory z repertuaru wszystkich zespołów, zarówno z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, jak i wykonanych indywidualnie.

Scena regionalna Kato Connections

Scena regionalna dedykowana jest zarówno muzykom danego kraju, jak i reprezentantom krajów bezpośrednio sąsiadujących z gospodarzem. To jeden z najważniejszych mechanizmów promocji muzyki kraju i regionu, w którym odbywa się WOMEX.

W Katowicach, dla podkreślenia jej charakteru, będzie nosiła nazwę Kato Connections, a jego program będzie podzielony na trzy sekcje, z których każdy będzie zawierać koncerty trzech zespołów. Na Kato Connections wystąpią grupy polskie, z krajów sąsiadujących (Czechy, Słowacja, Niemcy) oraz z Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

Aż cztery polskie zespoły na scenie Kato Connections oraz cztery zespoły tworzące program koncertu otwarcia sprawiają, że polska muzyka będzie na tegorocznym WOMEX-ie mocno reprezentowana.

- Dla Katowic, Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, jest bardzo ważne, że na targach i festiwalu WOMEX podczas koncertu otwarcia oraz w ramach sceny regionalnej zaprezentuje się aż osiem polskich zespołów. Wchodząc do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO zobowiązaliśmy się do prowadzenia aktywnej polityki na rzecz rozwoju muzycznych przemysłów kreatywnych. Organizacja w Katowicach targów i festiwalu WOMEX wpisuje się doskonale w tę strategię – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Scena Kato Connections będzie działać od 26 do 28 października na scenie kameralnej NOSPR-u.

Na scenę Kato Connections zakwalifikowane zostały: Maniucha i Ksawery, Hańba, Wachowiak/ Wozniak/Kinaszewska, Banda, Marta Topferova & Milokraj, Haz'art Trio, Marcin Wyrostek Band, Osama Abdulrasol Quintet, Viola de Arame.

Official Showcase

Na scenach w katowickim Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym wystąpi 38 artystów z ponad 36 krajów, prezentując się po raz pierwszy przed publicznością WOMEX-u w ramach tzw. Official Showcase. Dla każdego z zespołów jest to szansa na zdynamizowanie swojej kariery i zaistnienie na globalnym rynku muzycznym. Wśród wybranych zespołów znajduje się m.in. nowoorleański The Hot 8 Brass Band, który nie dotarł do Katowic na kwietniowy JazzArt Festival.

Festiwal i targi WOMEX poprzedza cykl koncertów pod marką Before WOMEX. W lipcu w ramach Before WOMEX wystąpi Orkesta Mendoza (25 lipca, pl. Herberta) oraz dwa dni później Onuka (Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów).

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.