PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Śląski Rap Festiwal: trzy orkiestry na jednej scenie

  • Dodano:
  • Kategoria: Imprezy

SRPZa tydzień w Katowicach rozpocznie się Śląski Rap Festiwal. W sobotę, 17 grudnia, zobaczymy w Spodku nie tylko raperów i beatboxerów, ale także trzy orkiestry – muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, tradycyjną orkiestrę górniczą oraz FDG orkiestrę prowadzoną przez Miuosha.

FDG orkiestra to liveband Miuosha, uważanego za jednego z najciekawszych raperów Śląska, animatora lokalnej sceny. Mimo, że livebandy są coraz częstszym widokiem na koncertach polskich hip-hopowców, mało który ma w sobie tyle życia co Fandango orkiestra. Słychać to na tegorocznym albumie koncertowym "Panowie z Katowic", gdzie numery Miuosha brzmią jak rockowe kawałki z hip-hopowym sznytem.

NOSPR to jedna z najbardziej znanych poza środowiskiem fanów klasyki orkiestra w Polsce. Jej muzycy regularnie współpracują z jazzmanami, producentami muzyki elektronicznej i awangardowej czy hip-hopowcami. NOSPR grała na festiwalu Tauron Nowa Muzyka (m.in. z Jeffem Millsem), występowała z Waynem Shorterem i Nicholasem Paytonem, a bez niej projekt Miuosha i Radzimira Dębskiego na pewno nie byłby taki sam. Orkiestra występowała także w repertuarze Penderecki/Greenwood pod batutą kompozytora z gościnnymi udziałem Beth Gibbons z Portishead. Tym razem muzyków NOSPR ponownie usłyszymy w odsłonie hip-hopowej, choć zupełnie innej niż we wspomnianym projekcie JIMKA i Miuosha.

Górnicze orkiestry dęte to bardzo ważny element śląskiej, górniczej tradycji. Ubrani w charakterystyczne mundury i czapki z modrymi pióropuszami muzycy są nieodłącznym elementem górniczych świąt z Barbórką i spotkaniami gwarków na czele. Dla śląskich hip-hopowców tradycja i lokalna tożsamość zawsze były ważne, co słychać m.in. w tekstach HST, Sztigara Bonko czy Skorupa.

W tym roku Śląski Rap Festival odbywa się pod hasłem "20 lat śląskiego rapu". Tyle bowiem lat temu, w 1996 roku, swoją premierę miała przełomowa i kultowa debiutancka płyta Kalibra 44 "Księga tajemnicza. Prolog".

Tegoroczna edycja festiwalu to nie tylko koncerty hip-hopowe – to widowisko. Koncertom towarzyszyć będą pokazy freestyle'u i beatboksu, specjalna, DJ-ska podróż przez historię śląskiego rapu oraz premiera filmu dokumentalnego poświęconego 20-leciu śląskiego rapu.

17 grudnia (godz. 18:00) w Spodku wystąpią: Kaliber44, Pokahontaz, Miuosh, Pezet, Fejz, DJ 600V, Grubson, O.S.T.R., Tede, Włodi / Pelson, Ten Typ Mes, Donguralesko, Jajonasz / Gano, Bas Tajpan, DJ-FEEL-X, DJ ROKA, Gutek, Sztigar Bonko, Hst, Mcf / 19 Płd, Skorup, Bu, Sot / Minix / Link / Arczi oraz goście specjalni.
Poza tym odbędzie się Freestyle Battle / Memorial Ymcyka.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.