PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Stand-Up Factory na scenie Klub Miasto

  • Dodano:
  • Kategoria: Imprezy

Stand up factoryStand-Up Factory to projekt prezentujący komików Stand-Up Comedy. Już 11-go grudnia na scenie Klub Miasto w Bielsku-Białej wystąpią: Adam Van Bendler i Pięta Wojtek.

Stand-upy w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w nich tematów tabu ani sztuczności, po prostu nie ma limitów. Stand-up to sztuka pozornie prosta. Wykonawcy nie potrzebują ani rekwizytów, ani bogatej scenografii do swoich występów. To w zasadzie jeden człowiek, który wchodzi na scenę z mikrofonem i zaczyna mówić do publiczności. Na tym prostota się kończy. Komik, który staje oko w oko z publiką, ma jedno, za to szalenie trudne, zadanie. Musi rozbawić do łez ludzi, którzy przyszli na jego występ. Jeśli mu się to uda, będzie przez nich uwielbiany, jeśli zawiedzie – zejdzie ze sceny w niesławie. Stand-up ma bowiem podstawową cechę – nie bierze jeńców. Dlatego dowcipy padające w monologach nie znają żadnych świętości i nie uznają tematów tabu.

Adam Van Bendler to jeden z najpopularniejszych rodzimych stand-uperów. Od lat bawi, denerwuje i opowiada przeróżne historie. O sobie mówi "stand-raper", bo jego twórczość artystyczna zamyka się właśnie w tych dwóch dziedzinach. Nowy program Bendlera "Anatomia pecha", który – jak sama nazwa wskazuje – jest opowieścią o tym, co nam w życiu po prostu nie wychodzi. To kolejna piekielna przejażdżka wagonikiem po torach jego własnej niefrasobliwości. Pęd historii zaciera granicę pomiędzy głupotą a pechem, a zwroty akcji, niby surrealistyczne, są jednak wciąż podejrzanie bliskie naszej duszy. To trzeba "usłyszeć na własne oczy".

Jak dotąd, wszystkie sceniczne wyjścia Bendlera to fajerwerki humoru. Humoru inteligentnego, pełnego ostrych, celnych dowcipów. Komik śmieje się z ludzkich przywar, wytyka wady i nie boi się skandalu. Wprost mówi o tym, o czym inni tylko wymownie milczą. Występował już z Abelardem Gizą, pojawiał się u Kuby Wojewódzkiego. Podobno niezwykłą miłością darzy zwierzęta, a jego hobby to oddawanie się myślom samobójczym. Jako artysta interdyscyplinarny kręci też filmy i teledyski.

Wojtek Pięta wystąpił z kolei na scenach większych miast w Polsce oraz w telewizji w programie Kuby Wojewódzkiego. Zwyciężył Bitwę na Stand-Up 2014 w kategorii "Najlepszy stand-up". Uczestniczył w obu edycjach Polskiej Ligi Stand-upu. Brał udział w roastach: Tego Typa Mesa oraz Krzysztofa Skiby. Był gospodarzem krakowskiej sceny Stand-up Stage oraz Stand-up w Bakałarzu. Ze sceny mówi o życiu widzianym z perspektywy chłopaka, który (rzucając pracę) niedawno rozpoczął swoją nową drogę życia. Jego występ to nie tylko żarty z absurdów codzienności, ale również opowieść o życiu człowieka, który za tymi żartami stoi – trudy występowania, pisania tekstów i tworzenia kanału na YouTube, obnażone przed publicznością i podane żartem (momentami przekraczające pewne granice, ale zawsze zmuszające do myślenia).

Klub Miasto; Plac Mickiewicza 2; Bielsko-Biała;
Start wydarzenia: 19:00; otwarcie bramek: 18:00;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.