PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Ot tak

Ad_Hoc2"AD HOC" 

Przedstawienie odbyło się ot tak... bez uprzedniej próby czy przymiarki. Aktorzy zdecydowanym krokiem od razu wkroczyli z widowni na scenę. Tytułem wstępu przedstawili zasady wspólnej gry: "Tak! Zróbmy to!". Za przyzwoleniem wszechmogącej publiczności, która przyjęła reguły z dużym entuzjazmem, rozpoczęto zabawę. Powołana na czas rozgrywki współobowiązująca legislatywa i egzekutywa – "AD HOC" ustanowiła nowe prawa dramatyczne komedii inscenizowanej na żywo. Pojęciem tym wyznaczono nowe pola poruszania się bohaterów (pionków) w akcji i przestrzeni teatralnej. Każdy ich ruch za sprawą obserwatorskiego organu jednoosobowego bądź kolektywnego (czynnie biorącego udział w widowisku) podlegał manipulacji. Aktywni świadkowie rozdawali karty, zapisując ich czyste, białe strony, treścią określonego zdania – zadania do wykonania. Im mniej sensowne tym lepiej, bo nic tak nie zabija spontaniczności, jak myślenie.

Kapryśne zachcianki spełniane "ad hoc" budowały przewrotne narracje, pełne zabawnych zdarzeń. Formuła zwrotna przedstawienia (humorzastą decyzją) postawiła wszystko na głowie i wolnej (otrzymanej przez organizatorów) ręce kabareciarzy. Instytucja Centrum Kultury Katowice, teoretycznie panująca nad sytuacją 12 kwietnia 2012 A.D. (HOC) o godz. 19:00, nagle straciła kontrolę i chcąc nie chcąc została wciągnięta w tryby gry. Na szczęście wszystko, zgodnie z tradycją komedii, miało szczęśliwe zakończenie.
 

 

Ad_Hoc1"Wielka Improwizacja"

 

W (24h) dobie (tele i wideo) usług na życzenie, Wieczór Komedii Improwizowanej wychodzi na scenę z godzinną ofertą, w której sam decydujesz, co chcesz zobaczyć. Scenariusz nie został jeszcze zapisany, a role rozdane. Twoje życzenia mogą się spełnić! Ty jesteś pilotem. Lecimy wysoko bądź nisko, w zależności od pomysłów i wyobraźni zgromadzonych. Manewry "ad hoc" są sztuką efektów specjalnych, wynikających z indywidualnych zdolności, scenicznego treningu oraz ciągłego monitoringu sytuacji przez artystów. Schemat krótkich utworów kabaretowych działa na wzór aktorskich ćwiczeń. W oparciu o sugestie i wtrącenia widowni kierujący działaniem lądują w różnych miejscach. Im bardziej niepowtarzalne i zaskakujące tereny mentalne (re)prezentują, tym atrakcyjniejszy przebieg (górno lub durno)lotu. Wycieczki repertuarowe, kreowane na bieżąco, zaspokajają doraźne potrzeby, wybujałe zachcianki i ukryte pragnienia. Interaktywny program przygód jest nieprzewidywalny! A wszystko to za magicznym, odczasownikowym zaklęciem "imprać" zmienia się w czynne imprezowanie.

 

 

"Imprać!"

 

Ad_Hoc3Na imprezie zagrała Grupa Ad Hoc - mieszanka krakowska wielu osobowości kabaretowych. Zaśpiewała Aneta Stokes (Kabaret Który), na pianinie zagrał Karol Bulski (Kabaret PUK), zatańczył Alan Pakosz (Kabaret PUK), konferansjerował Michał Próchniewicz (Kabaret PUK), nowe kawały/(ki) spijał Marcin Wojciech (Kabaret Chwilowo Kaloryfer), a malinkę na torcie wyssał Janek Malinowski (Kabaret UCHO). Koncepcja takiej zabawy nierozerwalnie wiąże się z teatrem. Forma dramatów improwizowanych rozwinęła się w XV wieku we Włoszech dzięki komedii dell'arte. Z czasem jednak odeszła w zapomnienie. W XX wieku została ponownie przywrócona do życia kulturalnego przez działające zupełnie niezależnie – Violę Spolin z USA i Keitha Johnstone'a z Wielkiej Brytanii. Viola Spolin wymyśliła reżyserskie techniki pracy z aktorami, które pomagają rozwijać ich spontaniczność, a Keith Johnstone starał się uczynić sztukę teatralną bardziej atrakcyjną dla "zwykłych" ludzi. Połączeniem sportu z teatrem zainicjował zawody, polegające na konkurowaniu improwizacyjnym na scenie. Kombinację tę nazwał "teatrosportem".

 

"Teatrosport"

 

Kultura fizyczna jest aktywnością człowieka mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych. Warto zadbać na wiosnę o swoje ciało i ducha. Odświeżyć umysł i wyjść wieczorem z domu. Status improwizacyjny "ad hoc" czyni tę dyscyplinę ekstremalną. Ryzyko podnosi adrenalinę i budzi do życia. Odważne spotkanie z Grupą AD HOC to dobra rozrywka i rozgrzewka na start. Zachęcam do udziału w kabaretowych ćwiczeniach, starciach, maratonach...


Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.