PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Medytacje na flet i organy

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

MedytacjeTegoroczne wspólne koncerty polskich artystów – Romana Peruckiego oraz Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza – mają związek z kolejną odsłoną programu Zamówienia Kompozytorskie. Pojutrze w Katowicach (o godzinie 17:30 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP) usłyszymy nowe dzieła polskich twórców – Stanisława Bromboszcza i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Stanisław Bromboszcz właśnie w Katowicach studiował kompozycję pod kierunkiem Eugeniusza Knapika, by następnie zdobywać nowe doświadczenia w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart u Caspara Johannesa Waltera. Obecnie jako pedagog związany jest z katowicką Akademią Muzyczną. Jego "Muzyka na dwa flety i organy" po raz pierwszy została wykonana w Archikatedrze w Gdańsku-Oliwie w sierpniu tego roku.

Tego lata miał również swoją premierę "Tryptyk na 2 flety amplifikowane i organy" Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, która w komentarzu do dzieła wspomina o zamiarze "przeniesienia zjawisk kosmicznych w wymiar muzyki". Chęć nawiązania do teorii Keplera obrazują tutaj krążące minicytaty muzyki sfer. Ten utwór to "próba nowej syntezy brzmienia wynikającej z połączenia możliwości najmniejszego i największego instrumentu muzycznego, próba uchwycenia ich wspólnego idiomu kolorystyczno-wyrazowego". W katowickim koncercie muzyka nowa zaistnieje obok utworów Antonia Vivaldiego, Eugène'a Bozzy i Cécile Chaminade.

Program koncertu:

  • Antonio Vivaldi – Sonata g-moll na 2 flety i organy RV 103
  • Stanisław Bromboszcz – Agitato/Deciso. Muzyka na dwa flety i organy (2017)
  • Eugène Bozza – Aria na flet i organy,
  • Julien Bret– Hevelius,
  • Cécile Chaminade – Meditation na flet i organy
  • Grażyna Pstrokońska-Nawratil – Tryptyk na 2 flety amplifikowane i organy (2017):

              1. Gwiazdy i ciemna materia
              2. Pulsary
              3. Supernova

Koncert poprowadzi Bartłomiej Barwinek.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.