PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

{oh!} Orkiestra Historyczna w 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Plakat-NowowiejskiW sobotę, 11 listopada, w Auli Koncertowej Biblioteki Śląskiej wystąpi {oh!} Orkiestra Historyczna. Wpisując się w obchody 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego, zespół zaprezentuje repertuar z początku ubiegłego wieku.

Kojarzona głównie z muzyką dawną, {oh!} Orkiestra Historyczna wykona program wypełniony utworami pochodzącymi z początku XX wieku. Dla miłośników historycznych brzmień będzie to okazją do posłuchania utworów Maxa Brucha, Camille'a Saint-Saënsa i Feliksa Nowowiejskiego wykonywanych na instrumentach historycznych.

Głównym punktem programu będzie utwór Feliksa Nowowiejskiego Pożegnanie Elenaipoemat symfoniczny na klarnet, orkiestrę smyczkową i głos recytujący ad libitum, w którym wraz z orkiestrą wystąpią goście. Solową partię klarnetu zagra pochodzący z Ostrawy Igor Františák. Doskonale znany śląskiej publiczności Mirosław Neinert wcieli się w rolę przewidzianego przez kompozytora recytatora. Solistką koncertu będzie także skrzypaczka Martyna Pastuszka, koncertmistrzyni {oh!}, którą usłyszymy w Sarabandzie C. Saint-Saënsa oraz Legendzie F. Nowowiejskiego.

Data koncertu i jego program nie są przypadkowe. Pozostając w atmosferze Święta Niepodległości, będzie można prześledzić swego rodzaju kontekst historyczny muzyki polskiej początku XX wieku. Kompozycje Feliksa Nowowiejskiego zostaną bowiem przedstawione na tle utworów napisanych przez jemu współczesnych kompozytorów europejskich – Maxa Brucha, u którego Nowowiejski studiował kompozycję oraz znanego mu Camille'a Saint-Saënsa.

Koncertowi towarzyszy wystawa Feliks Nowowiejski w zbiorach Biblioteki Śląskiej, od wczoraj dostępna dla zwiedzających w Auli Koncertowej Biblioteki Śląskiej.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, rezerwacji wejściówek można dokonywać do 9 listopada w Dziale Promocji Biblioteki Śląskiej (tel. +48 32 208 37 39) oraz w dniach 10-11 listopada pod numerem telefonu +48 695 677 247. Początek o godzinie 17:00.

Program koncertu:

Max Bruch

  • Suita na tematy szwedzkie


Camille Saint-Saëns

  • Sarabanda na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 93


Feliks Nowowiejski

  • Legenda na skrzypce i fortepian op. 32
  • Poemat symfoniczny Pożegnanie Elenai op. 17 nr 3 według Juliusza Słowackiego

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.