PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Nowowiejski 2017. Co mi w duszy gra? Muzyka i sacrum

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

2017-11-05 Nowowiejski plakatW niedzielę, 5 listopada, Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" zaprasza na koncert w katowickim Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. To kolejna odsłona projektu "Co mi w duszy gra?", dedykowanego Feliksowi Nowowiejskiemu. Tym razem twórczość muzycznego jubilata roku 2017 reprezentować będą jego pieśni religijne, ale do programu swojego występu śląska sopranistka i pedagog katowickiej Akademii Muzycznej Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska wybrała także pieśń Ignacego Jana Paderewskiego "Chłopca mego mi zabrali" do słów Adama Asnyka. W organowej części koncertu zwraca uwagę obecność symfonii organowych Nowowiejskiego, których łącznie powstało dziewięć i które kompozytor nazywał swoim "muzycznym testamentem".

Jednak o wyjątkowym obliczu koncertu zadecydują improwizacje Juliana Gembalskiego, nie tylko znanego wirtuoza organów, ale również mistrza improwizacji. Ich motywem przewodnim stanie się pieśń patriotyczna "Rota" Feliksa Nowowiejskiego powstała do słów Marii Konopnickiej. Po raz pierwszy wykonano ją publicznie 15 lipca 1910 roku w Krakowie w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego z okazji uroczystości 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. W wykonaniu "Roty" wzięło wówczas udział kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami. W finale koncertu tematem wokalno-organowej improwizacji stanie się najstarsza polska pieśń religijna "Bogurodzica".

Koncert poprowadzi Aleksandra Rudzka-Kurdyś.

Program koncertu:

  • F. Nowowiejski – VIII Symfonia op. 45 nr 8; pieśni "Królowej Niebios", "O Stanisławie, patronie nasz";
  • W. Żeleński – Preludia na organy z op. 38: nr 18 Es-dur, nr 25 a-moll (na temat "Święty Boże");
  • J. Gembalski – Improwizacja na temat "Roty" Feliksa Nowowiejskiego;
  • F. Nowowiejski – Pieśń "Wieczność śpiewa", Preludium chorałowe "Królowej Anielskiej śpiewajmy";
  • I. J. Paderewski – Pieśń "Chłopca mego mi zabrali";
  • F. Nowowiejski – Finał z III Symfonii "Lourdes" op. 45 nr 3;
  • Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska / Julian Gembalski – Improwizacja na temat "Bogurodzicy";


5.11.2017, niedziela, godz.17.00
Katowice, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32

2017-11 Nowowiejski Mamo TatoTydzień później, 12 listopada, ci sami wykonawcy wystąpią w koncercie dla najmłodszych melomanów "Mamo, Tato chodźmy na koncert!".

W jego trakcie przyszli bywalcy sal filharmonicznych i operowych uzyskają m.in. odpowiedzi na pytania: dlaczego organy nazywamy królem instrumentów? Czy na organach można zagrać symfonię? Kto to jest wirtuoz? Dlaczego najstarsza polska pieśń religijna "Bogurodzica" ma takie dziwne słowa, które trudno wymówić? Co znaczy słowo "rota"? Czy trudno nauczyć się tej melodii, którą wymyślił polski kompozytor Feliks Nowowiejski do wiersza Marii Konopnickiej?

To jednak nie wszystko. Koncert będzie okazją do spotkania wirtuoza organów Juliana Gembalskiego, posłuchania jego gry i posłuchania opowieści o tajemnicach ukochanego przez niego instrumentu. Z kolei Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska nie tylko zaśpiewa piękne polskie pieśni religijne, ale również zaprosi do krótkiej lekcji śpiewu wszystkich odważnych małych melomanów. Jak zawsze nie zabraknie także muzycznych zgadywanek.

Koncert odbędzie się w Kaplicy Chrystusa Zbawiciela przy Kościele Mariackim w Katowicach. Poprowadzi go Alicja Kotyl. Początek o godzinie 16:00.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM "Silesia" (ul. 3 Maja 31a). Można rezerwować je również telefonicznie: 32-258-90-49, 32-259-84-83.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.