PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Śladami Juliusza Rogera

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Festiwal Śladami Juliusza Rogera - plakatZbliża się VI edycja Środowiskowego Festiwalu Pieśni "Śladami Juliusza Rogera" organizowanego przez Stowarzyszenie Śpiewacze Chór "Seraf" oraz Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach. W sobotę, 28 października, chórzyści wykonają śląskie pieśni ludowe, w tym również te ze zbiorów Juliusza Rogera. Gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu będzie Rybnicki Chór Kameralny "Autograph" pod dyrekcją Joanny Glenc. Początek o godzinie 16:00.

Juliusz Roger (1819-1865) był niemieckim lekarzem i przyrodnikiem, a z zamiłowania etnologiem i działaczem społecznym. Na Górny Śląsk trafił w 1847 r. przyjmując posadę lekarza przybocznego księcia raciborskiego Wiktora I. Zainicjował w Rybniku budowę nowego szpitala.

Oprócz leczenia doktor Roger miał również dwie pasje: był przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych. Pilnie uczył się języka polskiego. Jego nauczycielką była książęca kucharka, która pomogła mu także w początkach spisywania ludowych pieśni wyśpiewywanych przez Polaków od pokoleń. Roger spisywał utwory prawie zapomniane, śpiewane przez niewiasty, dziewczęta w czasie obrzędów, uroczystości rodzinnych, przy kołysce i przy pracy. Zebrał ogółem 546 pieśni, w tym 294 z melodiami, które pogrupował w osobnych działach. Zbiór "Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku. Zebrał i wydał Juliusz Roger" ukazał się po polsku w 1863 r. W książce opracował pieśni śląskie pod względem folklorystycznym, porównując je z pieśniami występującymi w Polsce.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.