PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Johann Schobert i Arte dei Suonatori

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Jeden z polskich zespołów muzyki dawnej – Arte dei Suonatori – 24 października zagra kameralny koncert w Muzeum Śląskim w Katowicach. W repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory pochodzącego ze Śląska Johanna Schoberta.

Koncert będzie okazją do wysłuchania wykonań kompozycji Johanna Schoberta na historycznych instrumentach, w tym na kopii wczesnego modelu fortepianu z połowy XVIII wieku. "Muzeum Śląskie wydaje się idealnym miejscem do prezentacji kompozycji mało znanych twórców pochodzących z regionu, takich jak Schobert" – mówi Ewa Golińska, skrzypaczka Arte dei Suonatori.

Schobert był Ślązakiem z urodzenia, a paryżaninem z wyboru. Zachwycony nowym wynalazkiem – fortepianem – zasłynął w swoich czasach jako jeden z pierwszych koncertujących pianistów. Jego karierę przerwało tragiczne zdarzenie – w wieku 32 lat zmarł wraz z całą rodziną w wyniku zatrucia grzybami. Muzycy Arte dei Suonatori niedawno wrócili ze Strasburga, gdzie dokonali płytowych nagrań tria i kwartetów fortepianowych Schoberta.

Na program koncertu w Muzeum Śląskim złożą się trzy kompozycje Johanna Schoberta – Kwartet fortepianowy f-moll, op. 7 nr 2 (Andante, Minuetto, Allegro), Sonata fortepianowa z akompaniamentem skrzypiec G-dur, op. 17 nr 2a (Allegro assai, Andante, Allegro assai) i Sonata fortepianowa z akompaniamentem skrzypiec i wiolonczeli B-dur, op. 6 nr 3 (Allegro, Andante, Minuetto). Usłyszymy także Koncert fortepianowy D-dur KV 107 nr 1 (Allegro, Andante, Tempo di Minuettto) Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncert rozpocznie się we wtorek 24 października o godzinie 20.00 w przestrzeni galeryjnej na poziomie -4 głównego budynku Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury (ul. Dobrowolskiego 1). Wstęp na wydarzenie jest wolny, darmowe wejściówki należy odebrać w kasach najpóźniej godzinę przez rozpoczęciem koncertu. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 32-213-08-89.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.