PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

NOSPR – inauguracja sezonu

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

NOSPR-2-10 17Dziś rozpoczęły się próby do koncertu inaugurującego sezon Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W najbliższy czwartek, 5 października o godzinie 19.30, NOSPR pod dyrekcją swojego szefa Alexandra Liebreicha zaprezentuje Poemat symfoniczny Tapiola Jeana Sibeliusa, I i II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz II Suitę Dafnis i Chloe Maurice'a Ravela.

Solową partię skrzypiec w obydwu koncertach Szymanowskiego wykona Elina Vähälä – amerykańska skrzypaczka fińskiego pochodzenia, a w II Suicie Dafnis i Chloe Ravela orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Krakowskiej przygotowany przez Teresę Majkę–Pacanek.

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny NOSPR-u to spotkanie z czterema dziełami. Każde z nich reprezentuje zupełnie osobny świat dźwięków. Poemat symfoniczny Tapiola to ostatni ukończony utwór orkiestrowy Jeana Sibeliusa. Tytuł odnosi się do mitycznego królestwa fińskiego boga lasów, Tapio. Stał się on dla kompozytora pretekstem do stworzenia dzieła oszczędnego w wyrazie, mrocznego i surowego. I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego przenosi słuchającego w świat dźwięków oszałamiająco bogaty i zmysłowy, świadczący o genialnym wyczuciu kolorystyki. Trudno w twórczości kompozytora o dzieło bardziej odmiennie niż II Koncert. Baśniowa kolorystyka i oniryczny klimat ustępuje tu miejsca szorstkim brzmieniom nawiązującym do folkloru Podhala, ostrym rytmom i klarowności wyrazu. Druga suita z baletu Dafnis i Chloe Maurice'a Ravela wymaga od orkiestry wirtuozerii najwyższej próby. Barwność wspartej chórem ogromnej orkiestry, pełne pasji kulminacje i doskonałe wyczucie proporcji gwarantują słuchaczom niezapomniane przeżycia.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.30, w sali koncertowej NOSPR-u.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.